1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nydimaria [60]
3 years ago
14

HELP PLEASE!

Mathematics
2 answers:
Paha777 [63]3 years ago
6 0

You can solve this problem by using trigonometry. There are two scenarios with a parallelogram with sides 6 and 10. Either the base is 6 or the base is 10. I did both cases and they gave the same results. The answer is B, 45 degrees. My work is shown below:



AveGali [126]3 years ago
4 0
The correct answer is B.
You might be interested in
Investors buy a studio apartment for $140,000. Of this amount, they have a down payment of
Soloha48 [4]

Answer:

Everyone Call this number *spam call like a prank call* 786 280 5450

6 0
2 years ago
A bag of rice contains 17 1/2 cups of rice. Ken's children eat 2 1/2 cups of rice each day.
balu736 [363]

Answer:

The answer is "7".

Step-by-step explanation:

Given values:

\ bag \ of \ rice= 17\frac{1}{2} \\\\\ eating \ rice \ by \ ken \ per \ day = 2\frac{1}{2}\\\\\ rice = \frac{35}{2}\\\\ \ eat \ by \ day = \frac{5}{2}\\\\\ total \ days = \frac{\ bag \ value}{ \ eat \ by \ day}\\\\\ total \ days = \frac{\frac{35}{2}}{\frac{5}{2}}\\\\\ total \ days = \frac{35}{2} \times \frac{2}{5}\\\\\ total \ days = 7

4 0
3 years ago
If a^2+b^2= 4 and ab = 5, what is the value of<br> (a+b)^2?<br> A. 10<br> B. 12<br> C. 14<br> D. 16
wlad13 [49]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

(a+b)^2

(a+b)(a+b)

FOIL

a^2 + ab+ab + b^2

Combine like terms

a^2 +2ab + b^2

Rearranging

a^2+b^2 +2ab

We know a^2+b^2 = 4  and ab= 5

4 + 2(5)

4+10

14

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many models of 100 do you need to make 3,200
Sever21 [200]

I believe the answer is 32 models of 100

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound
ruslelena [56]
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Which costs more per notebook, a 4-pack of notebooks for $3.98 or a 5-pack of notebooks for $4.99? Explain
    11·1 answer
  • Find the unit rate with the second given unit in the denominator.
    5·1 answer
  • a towns population has been decreasing at a constant rate. In 2007 the population was 5100. by 2011 the population had dropped t
    5·1 answer
  • Can one of y’all help me with this pls
    12·1 answer
  • Susie's account balance is less than -64 dollars. Which of the following best describes this situation?
    6·2 answers
  • Calculate the probability of drawing an ace of spades, followed by an ace of hearts from a full deck ​
    12·1 answer
  • Please help will give brainliest
    15·2 answers
  • 4 boys have a mean height of 162cm.Another boy with a height of 165cm joins them.What is the new mean height?
    12·1 answer
  • Carlos took a total of 8 quizzes over the course of 4
    8·1 answer
  • Please Help!!! Will give brainliest
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!