Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
1 answer:
Answer:
$1.20
Step-by-step explanation:
3.6/3=1.2
you would divide for the unit rate or in other words simplify it.
You might be interested in
Answer:
d
Step-by-step explanation:
in ''d)'', all the numbers are irrational
I can conclude that the sign of the other integer is positive and that the other integer is 6 or greater.
I tried explaining it, but failed miserably. I'm so sorry! :(
Answer:
what?
Step-by-step explanation:
The answer to your problem is 1300.