1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
statuscvo [17]
3 years ago
12

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *

Mathematics
1 answer:
mario62 [17]3 years ago
7 0

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

3.6/3=1.2

you would divide for the unit rate or in other words simplify it.

You might be interested in
What is fifty two thousand, fifty two in standard form
solniwko [45]
Fifty two thousand fifty two is equal to 52,052.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
WILL MARK BRAINLIST!!!!!<br><br> 4 |a| +8−a if a=−2
andre [41]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Christina rolls a number cube twice.What is the probability she rolls a prime number and then an odd number?
Arisa [49]
The probability is 3/6 (1/2) as there are 3 prime numbers on a dice (2,3,5) and also 3 odd numbers on a dice (1,3,5)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which solution is correct? Be sure to check for extraneous solutions.
denis23 [38]
That answer is d)x=-4
4 0
2 years ago
En una escuela hay 135 mujeres y la razón entre hombres y mujeres es de 7 a 9. ¿Cuántos estudiantes hay en la escuela? *
pochemuha

Answer:

There are 531.5625 students which is 531 students in the school

Step-by-step explanation:

We add the ratio numbers ( 7 + 9 = 16)

We then divide that number by 135 ( 135 / 16 = 8.4375)

After we multiply by each ratio number, ( 7 and 9).

And we end up with 531.5625, also 531 students.

--------------------------------------------------------------------------------

Hay 531.5625 estudiantes, que son 531 estudiantes en la escuela.

Explicación paso a paso:

Sumamos los números de razón (7 + 9 = 16)

Luego dividimos ese número por 135 (135/16 = 8.4375)

Después, multiplicamos por cada número de razón (7 y 9).

Y terminamos con 531.5625, también 531 estudiantes.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • If it is 6:08 what time will it be in 45 minutes?
    12·2 answers
  • Find the numbers in d blank
    6·2 answers
  • Check all of the ordered pairs that satisfy the equation below.
    15·1 answer
  • Simplify the expression -1/2(-5/6 + 1/3)
    7·1 answer
  • Which only lists multiples of 16?
    15·2 answers
  • Help me plssss hurry!!!!Which expressions are equivalent to 6+(-4) - 5?
    6·1 answer
  • 20 = x/4 - 13 help plz thank you
    15·2 answers
  • Please help Asap Let f(x) = x^2 and g(x) = 2x.
    5·1 answer
  • I am terrible at math, so i might need some help with this
    7·1 answer
  • Jenny earns $5.50 per hour to babysit plus a flat fee of $10.50 for travel. If Jenny
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!