1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
statuscvo [17]
2 years ago
12

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *

Mathematics
1 answer:
mario62 [17]2 years ago
7 0

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

3.6/3=1.2

you would divide for the unit rate or in other words simplify it.

You might be interested in
I don’t understand this equation please help me
Reika [66]

Answer:

Evaluated, you get 4x^4

Step-by-step explanation:

Differentiated, you get 16x^3

It all depends on what you're looking for, really

8 0
2 years ago
Help meeeeeee plzzzzz
tester [92]

Answer:

math : 10

reading :17

so 27

ig

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Kallie is selling lemonade and ice pops to raise money for a trip to the local water park. A cup of lemonade costs $0.75, and
qaws [65]

Answer:

1.25x+0.75y>25

x+y>20

Explanation:

Selling 20 cups of lemonade and 15 ice pops will raise enough money to go to the water park.

0.75x+1.25y≥25

8 0
3 years ago
PLEASE HELP.
Setler79 [48]
Yes you can and you do that by multiplying $42×1.30=54.60 and then $54.60×1.25=68.25
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ax + b &gt; ax + c?<br> What is the solution
frutty [35]

Answer:In general, any equation of the form ax + b = c, with a not equal to zero, can be solved in two steps. First add the opposite of b to both sides. Then multiply both sides by the reciprocal of a. x - 53 = 7.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Is <br> Angel 1: 60 and angle 2: 30 a complementary angle
    15·2 answers
  • Can someone help me with these please.
    5·1 answer
  • BRAINLIESTTT. ASAP! PLEASE HELP ME :)
    6·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLIEST!!! A teacher is grading the final exam. He notices that the mean test score is 61, and the standard devia
    5·1 answer
  • Send cute dog pics pls
    10·2 answers
  • The sum of the digits of a two-digit number is 10. When the digits are reversed, the number decreases by 36. Find the original n
    6·1 answer
  • Someone plz help me plz
    15·2 answers
  • Which statement best describe jamies proof
    13·2 answers
  • Use the value of the trigonometric function to evaluate the indicated function.
    12·1 answer
  • I need hlep its do to day
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!