1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
eimsori [14]
3 years ago
6

On a coordinate plane, 4 points are plotted. The points are (1, 4), (2, 6), (3, 9), (4, 13.5). Which statements are true for the

given geometric sequence? Check all that apply.
The domain is the set of natural numbers.
The range is the set of natural numbers.
The recursive formula representing the sequence is f(x + 1) = Three-halves(f(x )) when f(1) = 4.
An explicit formula representing the sequence is
f(x) = 4(three-halves) Superscript x
The sequence shows exponential growth.
Mathematics
1 answer:
olga55 [171]3 years ago
4 0

Answer:

A, C, and E

Step-by-step explanation:

You might be interested in
∠A and ∠ B ∠B are vertical angles. If m ∠ A = ( 3 x − 21 ) ∘ ∠A=(3x−21) ∘ and m ∠ B = ( 2 x − 13 ) ∘ ∠B=(2x−13) ∘ , then find th
Sav [38]

Answer:

x=8

Step-by-step explanation:

start by setting angle a equal to angle b

next add 21 to the opposite side

then subtract 2x from the opposite side

finally you're left with x=8

3 0
3 years ago
Parallelogram A B C D is shown. The length of A B is (9 x minus 14) inches and the length of D C is (3 x + 4) inches. In paralle
Ne4ueva [31]

Answer:

Hello, Friend! ^^

The Answer Is 13 Inches <3

_______________________________________________________

Hope this helps! ^^ :3

3 0
3 years ago
C/2 - 3 + 6/d when c=14 d=3
Nataliya [291]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

14/2 - 3 + 6/3

Divide 14 by 2 to get 7.

7−3+6/3

Subtract 3 from 7 to get 4.

4+6/3

Divide 6 by 3 to get 2.

4+2

Add 4 and 2 to get 6.

6

4 0
2 years ago
Jamal makes $12.00/hour and worked 9 hours today. What is his total pay? Don't forget to calculate overtime pay.​
Elanso [62]

Answer:

He made $108 in 9 hours

Step-by-step explanation:

I first multiplied 12 by 9 and got 108

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are rates and unit rates?
Allisa [31]

Answer:

A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc.

Step-by-step explanation:

how do you not know what are unit rates

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Y=4x^2-1 find the inverse. I cant it’s to difficult.
    8·1 answer
  • The table shows the cost of concessions at a concert. Evan spent $31.50
    14·1 answer
  • I only have one question left please help?????!?
    15·1 answer
  • Can someone help me please? I don't know how to do this problem, could someone explain step by step? It would be greatly appreci
    5·2 answers
  • This need help for homework
    14·2 answers
  • Which equation represents the line that is perpendicular to y= 3/4x + 1 and passes through (-5, 11)
    14·1 answer
  • Translate the algebraic expression below into a written expression.
    12·1 answer
  • Determine the intercept of the line
    7·1 answer
  • Please helpppp !!!!!!!!!!!! Will<br> Mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • If Bill was traveling v mi/h, how would you represent Daemon's speed in mi/h if he was traveling 45 mi/h faster?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!