1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dima020 [189]
3 years ago
13

Given the function f(x) = 2|x + 6| – 4, for what values of x is f(x) = 6?

Mathematics
1 answer:
OLEGan [10]3 years ago
7 0
The answer is 20
6+6 = 12
12*2= 24
24-4 =20

You might be interested in
HELP MEEEEEEEEEE WILL MARK BRAINLESTI HAVE OVERDUE ASSIGNMENTS
ki77a [65]

Answer:

17

Step-by-step explanation:

2x - 7 = 27

2x = 34

x = 17

8 0
3 years ago
A company manufactures and sells x television sets per month. The monthly cost and​ price-demand equations are ​C(x)equals72 com
solmaris [256]

Answer:

Part (A)

  • 1. Maximum revenue: $450,000

Part (B)

  • 2. Maximum protit: $192,500
  • 3. Production level: 2,300 television sets
  • 4. Price: $185 per television set

Part (C)

  • 5. Number of sets: 2,260 television sets.
  • 6. Maximum profit: $183,800
  • 7. Price: $187 per television set.

Explanation:

<u>0. Write the monthly cost and​ price-demand equations correctly:</u>

Cost:

      C(x)=72,000+70x

Price-demand:

     

      p(x)=300-\dfrac{x}{20}

Domain:

        0\leq x\leq 6000

<em>1. Part (A) Find the maximum revenue</em>

Revenue = price × quantity

Revenue = R(x)

           R(x)=\bigg(300-\dfrac{x}{20}\bigg)\cdot x

Simplify

      R(x)=300x-\dfrac{x^2}{20}

A local maximum (or minimum) is reached when the first derivative, R'(x), equals 0.

         R'(x)=300-\dfrac{x}{10}

Solve for R'(x)=0

      300-\dfrac{x}{10}=0

       3000-x=0\\\\x=3000

Is this a maximum or a minimum? Since the coefficient of the quadratic term of R(x) is negative, it is a parabola that opens downward, meaning that its vertex is a maximum.

Hence, the maximum revenue is obtained when the production level is 3,000 units.

And it is calculated by subsituting x = 3,000 in the equation for R(x):

  • R(3,000) = 300(3,000) - (3000)² / 20 = $450,000

Hence, the maximum revenue is $450,000

<em>2. Part ​(B) Find the maximum​ profit, the production level that will realize the maximum​ profit, and the price the company should charge for each television set. </em>

i) Profit(x) = Revenue(x) - Cost(x)

  • Profit (x) = R(x) - C(x)

       Profit(x)=300x-\dfrac{x^2}{20}-\big(72,000+70x\big)

       Profit(x)=230x-\dfrac{x^2}{20}-72,000\\\\\\Profit(x)=-\dfrac{x^2}{20}+230x-72,000

ii) Find the first derivative and equal to 0 (it will be a maximum because the quadratic function is a parabola that opens downward)

  • Profit' (x) = -x/10 + 230
  • -x/10 + 230 = 0
  • -x + 2,300 = 0
  • x = 2,300

Thus, the production level that will realize the maximum profit is 2,300 units.

iii) Find the maximum profit.

You must substitute x = 2,300 into the equation for the profit:

  • Profit(2,300) = - (2,300)²/20 + 230(2,300) - 72,000 = 192,500

Hence, the maximum profit is $192,500

iv) Find the price the company should charge for each television set:

Use the price-demand equation:

  • p(x) = 300 - x/20
  • p(2,300) = 300 - 2,300 / 20
  • p(2,300) = 185

Therefore, the company should charge a price os $185 for every television set.

<em>3. ​Part (C) If the government decides to tax the company ​$4 for each set it​ produces, how many sets should the company manufacture each month to maximize its​ profit? What is the maximum​ profit? What should the company charge for each​ set?</em>

i) Now you must subtract the $4  tax for each television set, this is 4x from the profit equation.

The new profit equation will be:

  • Profit(x) = -x² / 20 + 230x - 4x - 72,000

  • Profit(x) = -x² / 20 + 226x - 72,000

ii) Find the first derivative and make it equal to 0:

  • Profit'(x) = -x/10 + 226 = 0
  • -x/10 + 226 = 0
  • -x + 2,260 = 0
  • x = 2,260

Then, the new maximum profit is reached when the production level is 2,260 units.

iii) Find the maximum profit by substituting x = 2,260 into the profit equation:

  • Profit (2,260) = -(2,260)² / 20 + 226(2,260) - 72,000
  • Profit (2,260) = 183,800

Hence, the maximum profit, if the government decides to tax the company $4 for each set it produces would be $183,800

iv) Find the price the company should charge for each set.

Substitute the number of units, 2,260, into the equation for the price:

  • p(2,260) = 300 - 2,260/20
  • p(2,260) = 187.

That is, the company should charge $187 per television set.

7 0
2 years ago
Ratio equivalent to 3 : 4
lana66690 [7]
A ratio equivalent to 3:4 is 6:8
4 0
3 years ago
how do you equally divide 12 cookies with 8 people. what fraction of cookies would each person receive?
victus00 [196]
Each person would receive 1 and an half cookies.
in other words 1 1/2
5 0
3 years ago
Llana ran 2 laps around the field in 8 minutes. what was he average speed
son4ous [18]

Answer: 1 Lap Per Every 4 Minutes Is Her Average Speed.

Step-by-step explanation: To find her average speed, simply divide 8 by 2 which is 4.

8/2 = 4 minutes per lap.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Each block in Ton's neighborhood is 2/3 mile long. If he walks 4 1/2 blocks,how far dose he walk?
    9·1 answer
  • 1. What does this illustrate?
    13·1 answer
  • How many 5 digit numbers are there whose digits sum to 39?
    13·2 answers
  • How can I change a decimal to a fraction ?
    15·2 answers
  • Benjamin bought a 3-pound bag of flour for $6.95. What is the unit price per ounce of flour? (1 pound = 16 ounces)
    10·1 answer
  • 7. John worked 32 hours last week and 28 hours this week. If he gets paid
    6·1 answer
  • A machine fills 24-ounce (according to the label) boxes with cereal. The amount deposited
    10·1 answer
  • Y varies inversely as x. Y = 8 when x = 5 find y when x = 4
    11·1 answer
  • URGENT HELP
    13·2 answers
  • You are planning a 500 mile trip and your car averages 20 miles per gallon.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!