1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler79 [48]
4 years ago
6

"suppose that you have measured a length of 6 cm on one board and 8 cm on the other. you would adjust the two boards until the l

ength of the string had value c to ensure that the boards made a right angle. what is c?"

Mathematics
1 answer:
madam [21]4 years ago
7 0
The lengths of the boards are 6 cm and  8 cm.

The boards make a right angle.
Therefore the string connecting the boards is the hypotenuse of a right triangle (shown n the figure).

By the Pythagorean theorem,
c² = 6² + 8² = 100
c = 10 cm

Answer: c = 10 cm

You might be interested in
8w – 16-20 + 7w - 11y - 4y<br> Can someone show me how to do this step by step?
AveGali [126]

Answer:

-44

Step-by-step explanation:

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Ecd is a ___of abc cross line p
Rama09 [41]
The answer might be slope.
6 0
3 years ago
Is 0.018 a reasonable answer for 1.8x100
Sloan [31]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

1.8×100 would be 180 because you're moving the decimal place two to the right.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement is true? a,b,c or d
Brums [2.3K]
It might be d but i’m not sure
8 0
3 years ago
Find the perimeter of a square pool with a length of 14 feet
slamgirl [31]
56 feet.....................
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Number 12! Please show work
    5·2 answers
  • What is the answer?<br><br> [(12 − 5) • 12] ÷ 6
    7·2 answers
  • Explain the step by step of composition functions
    5·1 answer
  • What is the area of sector ghp
    15·1 answer
  • If the cost of 15 bananas is rs 84 how many bananas can be bought for rs 140?​
    7·1 answer
  • What is 26 divided by 988
    9·1 answer
  • Below are a picture of parallel railroad tracks intersecting the parallel edges of a road.
    14·1 answer
  • I need help with 1 through 10
    14·1 answer
  • I just need help with 14,15,and the bonus
    11·1 answer
  • A box of stuffing costs $1.99 for 16 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!