1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
daser333 [38]
3 years ago
7

I really need help on this!

Mathematics
2 answers:
aleksandrvk [35]3 years ago
8 0

\frac{2}{x}=\frac{x}{18}  Cross multiply (multiply 18 on both sides to get rid of the 18 in the denominator, and multiply "x" on both sides to get rid of the x in the denominator

(18)\frac{2}{x}= \frac{x}{18}(18)

\frac{36}{x}=x

(x)\frac{36}{x}=x(x)

36 = x²       Square root both sides to get rid of the ², and to get "x" by itself

√36 = √x²

±6 = x    Your answer is 6


You could have just done this too:

\frac{2}{x}=\frac{x}{18}

2(18) = x(x)

36 = x²

√36 = √x²

±6 = x


aleksklad [387]3 years ago
6 0

Answer:


Step-by-step explanation:

\frac{2}{x} = \frac{x}{18} \\\\ x^2 = 36 \\\ x = \pm 6


I hope I helped you.

You might be interested in
Rebecca needs 10 1/2 yards of fabric to make quilt. She has one piece of fabric that is 2 1/2 yards and another piece of fabric
ASHA 777 [7]

Answer:

-15/4

Step-by-step explanation:

Add 2 1/2 and 4 1/4

Take that fraction and subtract it from 10 1/2

6 0
3 years ago
WILL MARK BRAINLY<br><br> f(x) = 2x 2+ 6 when f (4)
Elena-2011 [213]

Answer: is there suposed to be a symbol between the 2x and the 2?

4 0
3 years ago
At a Dance Team fundraiser, there is a pie toss going on and Claudia is
nikitadnepr [17]
The maximum height is 124 inches and it happens at 4 seconds
6 0
3 years ago
Help I’ve been stuck on these questions
Svetach [21]

Answer:

3+4x

7-12

2x+14=18

four times a number

four times a number is added to seven

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Nellie is buying bird seed to put in her bird feeders. she uses about 10 pounds of bird seed each week, but has room to store an
neonofarm [45]
Nellie has to calculate the price per pound for every bag.

1) 2.52 / 3.5 = 0.72 $/lb
2) 5.40/7.5 = 0.72 $/lb
3) 7.92/11 = 0.72 $/lb

Then,  price per pound  is the same for any bag. There is no advantage of purchasing one or other, given that she can store any quantity.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write words to match the expression<br> 36÷4
    11·2 answers
  • Find Value of x and TS if T is between R and S.
    13·1 answer
  • Simplify a polynomial: (3x–4y)²–(3x–4y)(3x+4y)
    5·2 answers
  • Answer the following questions in order plz!
    8·2 answers
  • Three times the sum of a number and four is equal to five times
    9·2 answers
  • Pls help!!!
    5·1 answer
  • Please help me im giving out 15 points and 30 if i give brainliest please help me it is due soon
    11·1 answer
  • 5x-6=29. What does x equal
    12·2 answers
  • For the equation - 3x + 2 = 8 and the inequality
    11·1 answer
  • Juan plans to pay 10 percent as a down payment on a car that costs $12,000. What can he do to lower the amount of interest he wi
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!