Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation
P=2(L+W)
if length=7
and P=24
24=2(7+W)
divide both sdes by 2
12=7+W
minus 7both sides
5=W
width=5meters
Happy New Year from MrBillDoesMath!
Answer:
Proof by ASA congruence postulate. See below
Discussion:
Fact 1 : angle A = angle T (given)
Fact 2: The angles on both sides of point X are equal as vertical angles
are equal.
From these facts it follows that angle M = angle H (as all plane triangles have 180 degrees). Also AM = TH (given) so
In the left triangle In the right triangle
(angle M, side AM, angle A) = (angle H, side TH, angle T)
Hence the triangles have two congruent angles, and congruent sides included between the angles, so they are congruent by ASA.
Thank you,
MrB
Answer:
45.05
Step-by-step explanation:
40.45-(-4.6)
40.45