8 = 4w/3 Original Problem.
4w/3 = 8 Flip Flopped the problem around.
4w = 24 Multiplied each side by 3.
w = 6 Divided each side by 4.
Answer: w = 6
Nope. Perimeter = sum of all sides
P = 20 + 11 + 20 + 11 = 62 and not 64
So, it is not possible.
Find the square roots of all and then if the inequalities are true then choose the best answer
Answer:
$0.10/pencil
Step-by-step explanation:
Find the unit cost. To do this, divide $1.25 by 12 pencils, obtaining:
$1.25
---------------- = $0.1042/pencil, or (more logically) $0.10/pencil
12 pencils
Factor the equation into...
(3b+5)(3b+5)=0
Each factor 3b+5=0 so 3b=-5 so b=-5/3
Check:
9(-5/3)^2+30(-5/3)+25=
9(25/9)-50+25=
25-50+25=0
It checks,
So answer is A.-5/3