1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Law Incorporation [45]
3 years ago
10

If A= (7,9) and B= (3,12) what is the length of AB?

Mathematics
2 answers:
MissTica3 years ago
8 0
The length can be found using the Pythagorean Theorem...

c^2=a^2+b^2 and in this case:

d^2=(dx^2)+(dy^2)

d^2=(3-7)^2+(12-9)^2

d^2=-4^2+3^2

d^2=16+9

d^2=25

d=5 

So the length of AB=5 units.
GenaCL600 [577]3 years ago
8 0

Answer:

5 units

Step-by-step explanation:

You might be interested in
4(1/2x + 2) = 6
Goshia [24]
x=2. -5/6 have a great rest of your day
6 0
3 years ago
5. A cube is a three-dimensional solid with six square faces.
Bond [772]
Conditionallslslslod
6 0
2 years ago
If there are 25 animals in total, how many dogs are at the kennel?
8_murik_8 [283]

Answer:

4 is always correct

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
You buy the same number of brushes, rollers, and paint cans. Write an expression in simplest form that represents the total amou
Soloha48 [4]

If you buy ' N ' of each item, then you'll pay  3.99N  for brushes,
21.79N  for cans of paint, and  6.89N  for rollers.

The question assures us that you bought the same number of
each item.  So your total bill at the hardware store checkout is

                      3.99N + 21.79N + 6.89N

                 =  N (3.99 + 21.79 + 6.89)

                 =        32.67 N .
 

3 0
3 years ago
Please me on this problem guys!
VikaD [51]
                                                                                                 . . . . . . . . . . . . . . . . .  . . . . . . fvnkaenba iea ve;behbe fe;hg
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the 13 numbers of Pi ?
    8·1 answer
  • Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • Please answer this correctly
    9·2 answers
  • Omg this is the last one dankuch and many others that helped me thank you im gratefull
    6·1 answer
  • A horizontal line has points D, B, C. A line extends vertically from point B to point A. Given that Ray B A bisects ∠DBC, which
    14·1 answer
  • Noah's town voted on a new speed limit. 50% of the 58 votes were in favor of the new speed limit. How many votes were in favor?
    10·2 answers
  • Bob businessman offers credit at 20% interest per year. APR?%
    15·2 answers
  • FILL IN THE BLANKS 1) 257x_____=(-257) 2)(-30)x_____=(-270) 3)_____x(-21)=_____ 4)918x_____=0 5)(-56)x[(-9)+(-1)]=_____
    7·1 answer
  • I don’t know the answer to this.
    13·1 answer
  • If i = V-1, then (3 – i)(3+ i) =
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!