1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lera25 [3.4K]
4 years ago
7

Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points) Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins

for $3.69
Choice A

Choice B

The unit rates are equal.

The unit rates cannot be determined.
Mathematics
2 answers:
Sindrei [870]4 years ago
5 0

Answer:

Choice A

Step-by-step explanation:

Choice A)  5 ounces of raisins for $1.49

Cost of 5 ounces = $1.49

Cost of  1 ounce = \frac{1.49}{5}

                           = 0.298  

So, unit rate of choice A is $0.298

Choice B)  12 ounces of raisins for $3.69

Cost of 12 ounces of raisins = $3.69

Cost of 1 ounce of raisins = \frac{3.69}{12}

                                          = 0.3075

So, unit rate of choice B is $0.307

Thus unit rate of choice A is the lowest price per ounce

Hence Choice A is the answer.

bija089 [108]4 years ago
3 0
1.49/6 = 0.248 per oz
3.59/13 = 0.276 per oz

lowest price is A. 6 oz for 1.49
You might be interested in
EXPERT HELP I'LL GIVE BRAINLIEST:
Kisachek [45]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Its D because they Because they wouldnt just do one school they would do multipule school to see the amount and how much

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given: x+2y=-6. Solve for y. y=x-6/2
Snowcat [4.5K]
x+2y=-6\\\\2y=-6-x\quad|:2\\\\y=\dfrac{-6-x}{2}\\\\\\\boxed{y=-3-\frac{x}{2}}
5 0
3 years ago
1. If h(x) = 4x - 2, then which of the following is the solution to h(x) = 3 ?
luda_lava [24]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

h(x)=4x-2                         h(x)=3

h(3)=4(3)-2                     substitute

h(3)=12-2                        multiply

=10                                subtract

8 0
3 years ago
borrowed $1,300 from a credit union for 4 years and was charged simple interest at a rate of 2.95%. What is the amount of intere
stiv31 [10]

Step-by-step explanation:

1 300 × 2.95/100× 4 = $153.40

3 0
3 years ago
which shows one way to determine the factors of x^3 – 12x^2 – 2x 24 by grouping?a. x(x^2 – 12) 2(x2 – 12)b. x(x^2 – 12) – 2(x2 –
BaLLatris [955]
Hello,

x^3-12x²-2x+24=x²(x-12)-2(x-12)=(x-12)(x²-2)
Answer D

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Any help is good but kinda hard
    15·1 answer
  • Giselle graphs the function f(x) = x2. Robin graphs the function g(x) = –x2. How does Robin’s graph relate to Giselle’s? Robin’s
    8·2 answers
  • I need help w this question <br>​
    15·2 answers
  • find the scale, k, of H(3,4) if H'(9,12) after going through the transformation (x,y) ---&gt; (kx,ky) centered at the origin
    12·1 answer
  • In a fruit cocktail, for every 30 ml of orange juice you need 45 ml of apple juice and 25 ml of coconut milk. What proportion of
    6·1 answer
  • Convert 3 qt/min to gallons per hour.<br> 45 gal/h<br> 12 gal/h<br> 180 gal/h<br> 4.5 gal/h
    9·1 answer
  • Please help me... with at least 3 or 4.
    14·2 answers
  • Consider the sets below.
    6·2 answers
  • Which transformations could have occurred to map △ABC to △A"B"C"?a rotation and a dilationa rotation and a reflectiona reflectio
    9·1 answer
  • When filling your gas tank, if you pay c dollars for g gallons of gas, you have the following table.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!