1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lera25 [3.4K]
3 years ago
7

Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points) Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins

for $3.69
Choice A

Choice B

The unit rates are equal.

The unit rates cannot be determined.
Mathematics
2 answers:
Sindrei [870]3 years ago
5 0

Answer:

Choice A

Step-by-step explanation:

Choice A)  5 ounces of raisins for $1.49

Cost of 5 ounces = $1.49

Cost of  1 ounce = \frac{1.49}{5}

                           = 0.298  

So, unit rate of choice A is $0.298

Choice B)  12 ounces of raisins for $3.69

Cost of 12 ounces of raisins = $3.69

Cost of 1 ounce of raisins = \frac{3.69}{12}

                                          = 0.3075

So, unit rate of choice B is $0.307

Thus unit rate of choice A is the lowest price per ounce

Hence Choice A is the answer.

bija089 [108]3 years ago
3 0
1.49/6 = 0.248 per oz
3.59/13 = 0.276 per oz

lowest price is A. 6 oz for 1.49
You might be interested in
Please answer this question thank you
aalyn [17]
First option is the correct answer
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Given: g(x) = x-4 and<br> h(x) = 2x-8.<br> What are the restrictions on the domain of gh?
Pepsi [2]

Answer:

Step-by-step explanation:

6

7 0
3 years ago
Someone pls help me
evablogger [386]

Answer:

a, f

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
At a sale, suits were sold for $116 each. This price was 58% of a suit's original price. How much did a suit originally cost?
Fudgin [204]
To find the original price first put the % into decimal form.

58% is 0.58.

Then divide the discounted price ($116) by the % in decimal form:

116 / 0.58

Original price is $200.00
4 0
3 years ago
Four friends go out to lunch and decide to split the bill evenly. The bill comes to $46.64. How much does each person owe?
nadezda [96]
Each one has to pay $11.66
If you divide 46.64 by 4 you will get 11.66

Hopefully this helped you!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Calculate the slope of the points (-2, -1) and (3, 4)
    6·2 answers
  • How do you solve -4(7a+5)= —160
    14·2 answers
  • Zeller, Inc., has 50,000 shares of stock outstanding. Zeller declares a dividend of $480,000. What is the dividend per share?
    9·2 answers
  • Can someone help me please.
    10·1 answer
  • Help me please!..............
    13·1 answer
  • Reiko drove from point A to point B at a constant speed, and then returned to A along the same route at a different constant spe
    15·2 answers
  • PLEASE SOME ONE HELP <br><br> find the values of x and y <br> step by step if possible
    11·1 answer
  • Write an expression (Simplified) for the perimeter of the given figure.<br> PLS ANSWER ASAP
    9·1 answer
  • I need the answer and explanation pls
    6·2 answers
  • Which one??? Please
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!