1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Trava [24]
3 years ago
6

Graph the solution set 2(x-y)>6-y

Mathematics
1 answer:
Greeley [361]3 years ago
8 0

Answer:

The area right side to the line

Step-by-step explanation:

2 (X-Y) > 6-Y

2X - 2Y > 6 - Y

2X -6 > Y

Y < 2X - 6

You might be interested in
The radius is 20. what's the length of arc AB?
AURORKA [14]

Answer:yyghvggft

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Find their total volume if x=10 feet, y=12 feet, and z= 7 feet
saveliy_v [14]
The volume would be 840 feet
4 0
3 years ago
Suppose f(x)=x^2 and g(x) =7x^2 which statement best compares the graph of g(x) with the graph f(x)
Verizon [17]

Answer:

The graph g(x) is the graph f(x) vertically stretched by a factor of 7.

Step-by-step explanation:

Quadratic Equation: f(x) = a(bx - h)² + k

Since we are modifying the variable <em>a</em>, we are dealing with vertical stretch (a > 1) or vertical shrink (a < 1). Since a > 1 (7 > 1), we are dealing with a vertical stretch by a factor of 7.

8 0
4 years ago
Miranda bought 8 books about animals, 3 books about outer space, and 4 books about trains. Each book cost $5. How much did Miran
Svetradugi [14.3K]
She spent $75

The best news of this problem is that the books all cost the same.

So 8 + 3 + 4 = 15 books total
15 x $5 = $75
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. franklin paid $33.20 for 8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon ?
evablogger [386]
The price of 1 gallon is $4.15. You figure this out by dividing 33.20 by 8.
33.20/8 = 4.15
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 1/4 times 3/5?
    8·2 answers
  • The ratio of the number of fiction books to the number of reference books in a library is 9:5. What is the fraction of the books
    10·1 answer
  • What's the value of 3.872
    7·1 answer
  • Ronnie purchased a lawn mower. the cost of the mower, including an 8% sales tax, was $648. find the cost of the mower before tax
    8·1 answer
  • What steps should be taken to complete the conversion? StartFraction 8 miles Over 1 EndFraction times StartFraction 1.61 kilomet
    8·2 answers
  • During an eruption, a volcano that is 10,000 feet tall shoots a rock into the air with an initial vertical velocity of 220 feet
    11·1 answer
  • Fraction and whole- Number Multiplication. 3/5 × 5​
    5·1 answer
  • What is the missing term in the geometric sequence?
    12·1 answer
  • Estimate the quotient of 239.63 ÷ 7.51.
    15·1 answer
  • What is the height of spanning tree obtained from Wn by the breadth-first search, starting at the central vertex of Wn?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!