One line passes through the points \blueD{(-3,-1)}(−3,−1)start color #11accd, (, minus, 3, comma, minus, 1, ), end color #11accd
mart [117]
Answer:
The lines are perpendicular
Step-by-step explanation:
we know that
If two lines are parallel, then their slopes are the same
If two lines are perpendicular, then their slopes are opposite reciprocal (the product of their slopes is equal to -1)
Remember that
The formula to calculate the slope between two points is equal to
<em>Find the slope of the first line</em>
we have the points
(-3,-1) and (1,-9)
substitute in the formula
<em>Find the slope of the second line</em>
we have the points
(1,4) and (5,6)
substitute in the formula
Simplify
<em>Compare the slopes</em>
Find out the product

therefore
The lines are perpendicular
Answer:
100 mins
Step-by-step explanation:
total no of gallons pool can hold=4500
gallons pool already holds=1500
rate of adding water= 30 gallons per min
time he can continue filing= 4500-1500/30
=3000/30
=100 minutes (m value)
correct me if I'm wrong appreciate me if I'm good
Answer:
176/231
Step-by-step explanation:
88 blue marbles, 55 green marbles, and 88 red marbles =231 marbles
P (blue or red marble) = number of red or blue/ total
= 88+88 / 231
=176/231
D.
a.
b.
hope that helped
Answer:
(Choice C) 24+12R ≤100
$56
Step-by-step explanation:
Sofia ordered sushi for a company meeting. They change plans and increase how many people will be at the meeting, so they need at least 100 pieces of sushi in total. Sofia had already ordered and paid for 24 pieces of sushi, so she needs to order additional sushi. The sushi comes in rolls, and each roll contains 12 pieces and costs $8 Let R represent the number of additional rolls that Sofia orders.
1)
Which inequality describes this scenario?
Choose 1 answer:
(Choice A) 12+ 24R ≤ 100
(Choice B) 12+24R ≥ 100
(Choice C) 24+12R ≤100
(Choice D) 24+12 ≥100
2)
What is the least amount of additional money Sofia can spend to get the sushi they need?
ans) ___ dollars
please solve fast !!!! thank you from advance :)
The sushi comes in rolls, and each roll contains 12 pieces and costs $8 Let R represent the number of additional rolls that Sofia orders
Sofia has ordered 24 pieces
Sofia needs 100 pieces
sushi comes in rolls
12 pieces per roll
= 12R
24 + 12R ≤ 100
(Choice C) 24+12R ≤100
B.
24 + 12R ≤ 100
12R ≤ 100 - 24
12R ≤ 76
R ≤ 76 / 12
R ≤ 6.33
Approximately 7 rolls
Sofia will order 7 more rolls
Each roll cost $8
R ≤ 7
7 × 8
= $56