1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
swat32
4 years ago
11

If one gallon of paint will cover 900 ft2, how many gallons will be required to paint this barn?

Mathematics
2 answers:
never [62]4 years ago
4 0

You will need almost four cans of paint: 3.8088888888

Shalnov [3]4 years ago
3 0

Answer:

the answer is about 4 gallons of paint

Step-by-step explanation:

if you do 3428 divided by 900 it would be 3.80888888888 rounding it to 4 gallons

You might be interested in
Solve for the value of x.
choli [55]

Answer:

A

Step-by-step explanation: I just guessed

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What was the original price of the tv? Show two methods for finding your answer
dusya [7]

Answer: Any pictures or more information?

Step-by-step explanation: Really happy to help you

6 0
4 years ago
Horse races are often measured in furlongs. Oakland Park is 6 furlongs. How long is that in miles? (1 furlong = 1/8 mile)
Pachacha [2.7K]
1 furlong = 1/8 miles
6 furlongs = x miles
xmiles = 1/8(6 furlongs)
Xmiles= 3/4 miles
Which is 0.75 miles



Please give my answer the brainliest
7 0
3 years ago
Which integer is 90 square closest to?
Agata [3.3K]

Answer:

8100/8100

I think this the answer to your question.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What must be added to x - y to obtain y-x?
Lera25 [3.4K]
To make x-y reasonable, you must make x the same value as y. It is the same as y-x. But a different variable order. For example x= 6 and y=9, and x - y is unreasonable, to make it reasonable, you must add 3 more to x to make it the way of y - x. So, your answer is just like 9-9 or 10-10 or any other subtraction equation with equal value, you don’t have to know what the variables equal, you just have to take an example and try it, that’s all you need to do to get out of the tricky problems. Hope this helps and have a great night of sleep :))
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the 99th term counting by 2s
    15·2 answers
  • Simplify 3(x+2)-5x<br><br>1. 6-2x<br>2. 8x+2<br>3.-2x+2<br>4.2x+6​
    13·2 answers
  • 1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
    8·2 answers
  • Which statement is true about figures ABCD and A'B'C'D? (1 point)
    13·2 answers
  • The list shows the number of contacts six people each have stored in the their cell phone: 68, 72, 77, 64, 69, 76. What is the m
    5·1 answer
  • What are the first 500 digits of Pi?
    10·1 answer
  • Please help me thank you
    10·1 answer
  • A circle's radius is 14 centimeters.
    8·1 answer
  • Plssss helppppp and thanks you if answers are actually true then I give brain:)
    6·1 answer
  • Which number is NOT written in scientific notation? ​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!