1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
uranmaximum [27]
3 years ago
7

How do you solve this

Mathematics
1 answer:
olchik [2.2K]3 years ago
4 0
The answer would have to be 4x^2y
You might be interested in
Which equation can be used to solve for the unknown number? Seven less than a number is thirteen.
zysi [14]

Answer:

n-7=13

Step-by-step explanation:

We need to find an equation that represents the expression: "Seven less than a number is thirteen".

It means that a number minus 7 equals 13. So, the correct option is: n-7=13

Bonus: Solving for 'n' we have that n=20.

So, Seven less than 20 equals 13!!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose you have two rectangular prism with dimensions 2 feet by 3 feet by 5 feet. You want to join prisms together to form a la
bekas [8.4K]

Answer:

Below in bold.

Step-by-step explanation:

You would join the faces with the greatest area

That is the faces with dimensions 3 feet by 5 feet.

3 0
3 years ago
Angie and Kenny play online video games. Angie buys 1 software package and 3 months of game play. Kenny buys 1 software package
andrey2020 [161]

Answer:The cost of one month of game-play =$20


Step-by-step explanation:

Let the cost of one month of gameplay be x

Then cost of game-play bought by Angie =3x.....(1)

and Then cost of game-play bought by Kenny=4x......(2)

Cost of each software package =$50......(3)

The the total cost =240= sum of costs of software bought by both of them and game-play)=50+50+3x+4x

⇒240=100+7x.......→(by adding like terms)

⇒140=7x⇒x=20.....→( dividing both sides by 7 )

∴the cost of one month of game-play =$20



8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Mr. Carr has to buy each of his 24 students a flash drive. Each flash drive costs $12.
krok68 [10]

Multiply the price of a flash drive by the number he buys:

$12 x 24 = $288 total

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s all the answers to lesson 9 algebra 1 a unit 5
Lena [83]
Do you have a picture or some information of some sort?
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Least common multiples of 8 and 12
    5·2 answers
  • Dan's science magazine has a mass of 256.674 grams. What is the mass of his magazine rounded to the nearest tenth?
    13·2 answers
  • Help plz asap!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • Math WHAT is the least common multiple of 12 and 18
    10·2 answers
  • A shampoo manufacturer makes bottles of conditioner with a volume of
    15·1 answer
  • Sketch one cycle of y = 2 sin q.
    11·1 answer
  • Find the product of 3x × 2x​
    13·1 answer
  • .!.!.!.!..!.!.!!.!.!..!!..!
    6·1 answer
  • NEED ASAP!!<br><br><br> Find the surface area of the pyramid.
    7·1 answer
  • Sam had 3/4 gallon of paint and used only 1/2 of that for a project. How
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!