1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OverLord2011 [107]
2 years ago
11

The cost for driving a car at various speed is affected by engine efficiency and wind speed. When driving at slow speeds the eng

ine is not very efficient. When driving at high speeds eind resistamce lowers engine efficiency. Moderate speeds are actually. As a result the number of cents per kilometers it costs to drive a car varies quadratically with the number of kilometers per hour.
A. Write a representative quadratic function if it cost 28,21, and 16 cents per kilometer to drive at 10,20 and 30 kph, respectively

B. what would be the cost of driving 150 kph?

C. What range of speeds would allow you to keep your cost at no more than 13 cents per kilometer? Sketch a representative graph for this situation

D.if you wanted your cost per kilometer to be 10 cents , should you purchase a car represented by this data? Explain your answer.

E. At what speed will you get the lowest cost per kilometer? What will be the cost per kilometer at the speed? What part of the function represents this situation?

Please answer all the questions
Mathematics
2 answers:
Afina-wow [57]2 years ago
6 0

Answer:


Step-by-step explanation:D.if you wanted your cost per kilometer to be 10 cents , should you purchase a car represented by this data? Explain your answer.


dexar [7]2 years ago
4 0
The correct answer is d
You might be interested in
4 7/8 + 1/3= Simplest form
Harrizon [31]

4 7/8 + 1/3 =

= 4 + 7/8 + 1/3

= 4 + 21/24 + 8/24

= 4 + 29/24

= 4 + 1 + 5/24

= 5 5/24

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a number that has four digits with the same number in all places, such as 4,444
AveGali [126]
5,555
6,666
7,777
8,888

3 0
2 years ago
Someone help me with this pls i will give brainliest
bekas [8.4K]
Stores d and e, you have to divide the cost by the ounces.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Funcions f(x) and g(x) are defined below.
DochEvi [55]
The answer is A Becuase you only tell the x axis and there is only 2 points on the x axis
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A line passes through the points (7, -5) and (3, 1). Determine the slope of the line.
True [87]
Answer: -6/4 or 3.66666666666667
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the value of x. Then find the angle measures of the polygon. ​
    14·2 answers
  • A number k is greater than 3
    10·1 answer
  • System of equations ( substitution methods) can someone solve these problems x=3y-5 ; x+y=3 y=x ; 3x+3y=18 y=3x+4 ; 5x-y=0
    15·1 answer
  • Does a negative times a negative always equal a positive
    6·2 answers
  • Craig scored 12 points in a game. Marla scored twice as many points as craig but 5 fewer points than Nelson scored. Write an exp
    7·2 answers
  • What is the length of BC?
    13·2 answers
  • Select all the zeros of the following polynomial<br> F(x)=(x-3)(x+2)(x-4)
    11·1 answer
  • Show more than one way you could use the structure of the table to find the unknown value. Fill in the unknown values.
    7·2 answers
  • The graph of a function is given below.<br> Give all x-intercepts and y-intercepts shown.
    9·2 answers
  • Use the formula to figure out the area. Calculate your answer to the nearest hundredth.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!