1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KonstantinChe [14]
3 years ago
10

Given: f(x) = x - 7 and h(x) = 2x + 3 Write the rule for h(f(x)).

Mathematics
1 answer:
givi [52]3 years ago
6 0
2(x-7)+3=2x-11
so h(f(x))=2x-11
You might be interested in
I need to find what is 18 divided by 8
Shtirlitz [24]
The answer is 2.25.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Y = 3/5x + 1, 5y = 3x - 2, 10x - 6y = -4<br> is it perpendicular, parallel, neither
Ber [7]

Answer:

y=\frac{3}{5} x+1 and 5y=3x-2 are parallel.

10x-6y=-4 is neither parallel nor perpendicular.

Step-by-step explanation:

First, you have to simplify each equation in terms of y.

y=\frac{3}{5} x+1\\5y=3x-2\\10x-6y=-4

Your first equation is already in terms of x, so simplify your second equation.

5y=3x-2\\y=\frac{3}{5} x-\frac{2}{5}

Now you can simplify your third equation.

10x-6y=-4\\-6y=-10x-4\\y=\frac{5}{3} x+\frac{2}{3}

These are your three equations in terms of y:

y=\frac{3}{5} x+1\\\\y=\frac{3}{5} x-\frac{2}{5} \\\\y=\frac{5}{3} x+\frac{2}{3}

Now, all you have to know is how to tell using your slope if a line is parallel or perpendicular to another.

Two parallel lines will have the exact same slope.

Two perpendicular lines will have slopes which are opposite reciprocals. For example, a line with a slope of 2 is perpendicular to a line with a slope of -\frac{1}{2}, as they have opposite signs and are reciprocal (2/1 versus 1/2) to each other.

Your first two equations have the same slope and are therefore parallel.

Your third equation is a reciprocal, but it is not opposite, and is therefore not parallel nor perpendicular.

5 0
3 years ago
Write the equation of the line in slope-intercept form using y=mx+b​
SIZIF [17.4K]
Equation answer: y= 1/4x
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kellie bought 8 towels and spent $39.60.Each towel costs the same amount.
kvasek [131]

Answer: $54.45

Step-by-step explanation:

      First, we will find the price of one towel.

-> We will divide the cost by the towels bought.

$39.60 / 8 = $4.95

     Now, we can find the price of 11 towels.

-> We will multiply the cost of one towel by 11 to find the total cost.

$4.95 * 11 = $54.45

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Strawberries cost $21.25 for 4 pounds. Find the unit rate. Round to the nearest cent if necessary.
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

$5.31/lb

Step-by-step explanation:

Since 4 pounds cost $21.25, 1 pound of strawberries will cost 21.25 / 4 ≈ 5.31, therefore, the unit rate is $5.31/lb.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A baby weighed 7.25 pounds at birth. At the end of 8 months, the baby weighed 212
    14·1 answer
  • Please help me with this!!!
    7·1 answer
  • Simplify. Answer in simplest radical form
    8·1 answer
  • 50 over 8 as a reduced fraction
    14·2 answers
  • A track team will run a 4 mile relay race. The coach divided the students into groups of 4. The first runner of each group would
    8·1 answer
  • Find the perimeter of the triangle.
    15·1 answer
  • Jon borrows $4.50 from his friends to pay for his snacks, and $13.65 from his sister to go to the movies. How much money does he
    12·1 answer
  • The number of siblings a student has and the grade they have in math class
    6·1 answer
  • If a+b=2 find the value of a3+b3+6ab
    6·1 answer
  • in the figure given alongside, AB is the diameter of circle with centre O. If &lt;COD=50°, find the size of &lt;CED. ​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!