1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VARVARA [1.3K]
4 years ago
10

In cell e5, enter a financial function to calculate the monthly payment. in cell e6, insert a financial function to calculate th

e cumulative total interest paid throughout the loan. make sure the results display as positive numbers.
Business
1 answer:
eduard4 years ago
4 0

The excel function for monthly payments is =PMT()

The excel function for cumulative total interest is =CUMIPMT()

You might be interested in
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
When and where were the first vending machines introduced in the united states?.
Svet_ta [14]
In 1888, Thomas Adams was the first person to build a vending machine that dispensed chewing gum. The gum, named Tutti-Frutti, was available around New York City subway stations.
5 0
3 years ago
Owns taxi (automobile) worth $1,315 A. Asset C. Both B. Liability D. Neither
lys-0071 [83]
A automobile would be a asset

5 0
3 years ago
As long as a market is contestable, then even if it has only a few sellers, the Group of answer choices threat of new entrants w
Irina18 [472]

Answer: threat of new entrants will prevent the prices from rising above the competitive level.

Explanation:

A contestable market has competition such that sellers cannot unilaterally decide to sell at a certain price. They have to sell at a competitive price that is set by the market to ensure that goods are allocated efficiently.

If the prices attempt to rise above this competitive level, new sellers will enter the market so as to make a profit which would have the effect of driving the price back down to where it was and even lower if even more sellers come in. The price is therefore maintained to ensure that this does not happen.

7 0
3 years ago
On September 1, 2020, Windsor Company sold at 104 (plus accrued interest) 3,840 of its 8%, 10-year, $1,000 face value, nonconver
Rzqust [24]

Answer:

total sales value = 3,840 x $1,000 = $3,840,000 x 1.04 = $3,993,600

since each bond carried 2 detachable stock warrants, we must include in the bond issuance the value of the stock warrants = 3,840 bonds x 2 warrants x $2 per warrant = $15,360

the premium on bonds payable = total cash received - bonds payable - stock warrants = $3,993,600 - $3,840,000 - $15,360 = $138,240

the journal entry for recording the bond issuance:

September 1, 2020, 3,840 8% bonds issued

Dr Cash 3,993,600

    Cr Bonds payable 3,840,000

    Cr Premium on bonds payable 138,240

    Cr Additional paid in capital - warrants 15,360

5 0
3 years ago
Other questions:
  • You own a company that produces jewelry with attractive, popular designs but uses resources that makes the product too expensive
    7·1 answer
  • Increased investment alone will guarantee economic growth. A. This is a false statement, because an economy must rely on capital
    9·1 answer
  • Explain why intermediate goods and services usually are not included directly in gdp. are there any circumstances under which th
    7·1 answer
  • Which of the following is true of voluntary export restraints? a. It is a government payment to domestic firms. b. It is an exam
    10·1 answer
  • Which of the following countries has the highest gross domestic product?a. Belwick, whose market value of final goods is $100 bi
    7·1 answer
  • Suppose Germany produces only smartphones and tablets. The resources that are used in the production of these two goods are not
    9·1 answer
  • Talks-A-Lot, Inc. sells cell phones to customers and expects that 10% of phones sold will be returned for repair under its warra
    7·1 answer
  • Bob's electronics company has quite a buzz around a new television they're launching, called UltraView1000. This television is e
    10·1 answer
  • What are control accounts in accounting??​
    14·2 answers
  • How does the amount of energy per second pollux is giving off compare with that of the other four stars you’ve observed? (hip 87
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!