1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anestetic [448]
3 years ago
13

There are 33.8 fluid ounces in a liter There are 128 fluid ounces in a gallon about how many liters are in a gallon?

Mathematics
2 answers:
lara [203]3 years ago
5 0

Answer:

About 3.78. Hope it helps.

Vladimir [108]3 years ago
5 0

Answer:

Approximately 4, exactly 3.786 liters.

Step-by-step explanation:

128/33.8=3.786

You might be interested in
BRUUUHHH PLZ
diamong [38]

Answer:

In your full life time, your heart may beat about 2 billion thru 3billion times.

Every day your heart beats about 9,500 thru 100,000 times

Every minute your heart beats 75 times.

Step-by-step explanation:

im pretty sure this answers your question.

I solved this problem because I learned about it in health class.

6 0
3 years ago
Whats the answer for Melanie swam 918 meters in 3days .if she swam the same distance each day ,how far did melanie swim in one d
marissa [1.9K]
306 Meters each day for 3 days
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
If the measure of a tangent angle is 68 then what is the measure of the intercept arc inside the angle
kodGreya [7K]
<span> For a surveyor, the answer is obviously 72 degrees. this is from the fact that total deflection angle for a circular highway curve is 1/2 of the included angle. the explanation is located below. 

if you have a tangent at each end of the chord you have an isosceles triangle with two 36 degree angles and one angle of 108 degrees.

Now draw two lines from the points of tangency to the center of the circle. By definition, these radii are perpendicular to the tangent so they make an angle of 90-36 = 54 degrees with the chord.

so now you have an isosceles triangle with two 54 degree angles so the include angle must be 180-54-54 = 72 degrees 

Hope this helps :)
</span>
5 0
3 years ago
Please answer correctly !!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!
Crank

Answer:

4:3

Step-by-step explanation:

16:12=8:6=4:3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tristan bought 23 chicken wings for $57.50. What's the unit cost of one wing?
Luden [163]

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

to find the unit price you would divide it by 23

so 57.50/23=2.50

hope this helps

brainliest?

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A rectangle and a parallelogram have the same base and the same height. How are their areas​ related? guys im just asking questi
    7·1 answer
  • Tanya has several different ways she likes to walk home. One route takes 20 minutes, two of the routes take 30 minutes, and two
    9·2 answers
  • How would I do number 13?
    12·1 answer
  • A farmer owns pigs, chickens, and ducks. When all her animals are together, she has 30 feathered animals, and the animals all to
    15·1 answer
  • For the expression, use a property to write an equivalent expression, tell which property you used. Please help, and thank you :
    14·1 answer
  • Is 223.21 is greater than 223.199
    15·2 answers
  • On the popular cooking show Cookbook Crunch, the host picks a random recipe from a cookbook and the author has to feed the 63-me
    15·1 answer
  • Please please answer this correctly as soon as possible I have to finish the sums by
    13·2 answers
  • Sariya and Kate went to lunch and their total bill was $36.96. If they
    13·2 answers
  • I need to know what this is lolololol thanks.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!