1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhuklara [117]
3 years ago
8

5=2/3x what does x equal

Mathematics
1 answer:
mixer [17]3 years ago
3 0

Answer:

I dont know if u mean 5 equals 2 divided by 3x, but I got 2/15

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the area of this parallelogram​
Umnica [9.8K]

Answer:

112 m^2

Step-by-step explanation:

A = b * h

b = 9 + 5 = 14 m

h = 8 m

So

A = 14 x 8 = 112 m^2

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The function y=60/x relates y, the time in hours that it takes micheal to travel to his grandparents house,to x , his average sp
Andrews [41]

Answer:

60 represents the distance

Step-by-step explanation:

Given : y is the time in hours that it takes Micheal to travel to his grandparents house,

            x is his average speed in miles per hour.

To Find: What does the number 60 represents

Solution :

Time= y

x = speed

So, To find distance we will use formula :

Time = \frac{Distance}{Speed}

y = \frac{Distance}{x}  -- A

Given function: y = \frac{60}{x} --B

On comparing A and B

Distance = 60 miles

So, 60 represents the distance .

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to (82)−4
jok3333 [9.3K]

Answer:

82*-4 or

41*-8

Step-by-step explanation:

because math

4 0
2 years ago
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
mario62 [17]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

3.6/3=1.2

you would divide for the unit rate or in other words simplify it.

7 0
2 years ago
Lisa is on a trip of 887 miles. She has already traveled 98 miles. She has 3 days left in her trip. How many miles does she need
STALIN [3.7K]
I might be wrong but, I would say about 32.6 miles a day. This could be wrong.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • PLZ HELP ME ASAP!!!!!!<br> WHAT I CHOOSE IS IT THE RIGHT ANSWER????
    9·2 answers
  • Sienna can walk 3 miles in 45 minutes. If she keep the same pace how many miles can she walk in 2 hours
    6·2 answers
  • Terrible at math. Anyone out there smart in math
    14·2 answers
  • PLEASE help me:( i'm desperate (and dumb):<br><br> factor 2n^(3)+7n^(2)-2n-7
    9·2 answers
  • Order each set of values from least to greatest 0.4 and 5/8 and 38%
    8·2 answers
  • Two families stayed at the same hotel in identical rooms. The first family stayed for 5 nights and paid extra to use a rollaway
    12·1 answer
  • 11. A man is buying a lot which measures 7,860 square meters. How many
    14·1 answer
  • write an equation in slope intercept form of the line shown that passes through (6,-1) and (3,-7)
    14·1 answer
  • There are 15 students waiting at the bus stop. If the bus can only fit 6 more students, how many ways can the driver select the
    5·1 answer
  • This is worth 20 points if you show work you will get the Brainliest answer if your unable to show work type it for your explana
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!