Answer:
$460.20
Step-by-step explanation:
499*15% = 74.85 (total discount price)
499-74.85 = 424.15 (deduct discount from original price)
424.15*8.5% = 36.05275 (total tax from price)
424.15+36.05275 = 460.20275 (add tax to discounted price)
Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.
Step-by-step explanation:
Find the unit price (the price of 1 lb of apples)
7.64/8 lbs = 0.955 per pound
12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;
Answer:
It was gained 4 1/4 points.
Step-by-step explanation:
- 7 1/8 - 1 5/8 + 13 = - 8 6/8 + 13 = - 8 3/4 + 13 = - 8 - 3/4 + 12 + 4/4 = 4 1/4
How does it want the answer to be? Like a fraction? If so, the answer would be 8/6 since rise over run. 8 up and 6 to the left.
Answer:
-70
Step-by-step explanation:
Using the hint given
1st term + common difference (desired term - 1)
(-2) + (-4) (18-1)
-70