1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Evgesh-ka [11]
3 years ago
10

The junior class is selling printed beach towels for a fundraiser. They are selling them for $18

Mathematics
1 answer:
aksik [14]3 years ago
3 0
They need to sell 33, unless you round it up then 34.
You might be interested in
X-(-6)=-2 EXPLAIN YOUR ANSWER
Zielflug [23.3K]

Answer:

If your asking for the Value of X the answer would be (-8)

Step-by-step explanation:

when your subtracting a negative, it's the same as addition, and if the equation should be equal to 2, then the answer would be (-8), because

(-8) - (-6) = -2.

8 0
3 years ago
Two cars leave the same location at the same time but one car is heading north and the other is heading south. After 3 hours, th
Nadya [2.5K]

3x +3(x-10) = 360

3x +3x-30 =360

6x-30 =360

6x=390

X = 390/6 = 65

65-10 =55

<span> One car was driving 65 mph</span>

<span> The other was 55 mph</span>


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for r write the answer in simplified form<br><br> 7 = - 7r
alex41 [277]

Answer:

r = -1

Step-by-step explanation:

To get r isolated, you have to divide each side by -7

7 divided by -7 is -1, therefore r = -1

3 0
3 years ago
5x is equal to 8X raise to power - 1/3​
goldenfox [79]

Answer:

No solutions.

Step-by-step explanation:

5x = 8x^-1/3

Divide 8 into both sides.

5/8x = x^-1/3

Divide both sides by x.

5/8 = x^-4/3

Multiply both sides by the exponent -3/4.

5/8^-3/4 = x

1.422624 = x

Plug in 1.422624 for x to check.

It does not work. There are no real solutions.

7 0
2 years ago
Could 36 go into 57 and how many times
Marina86 [1]
Yes it can, but jost once
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • $145 coat; 6.25% tax find the answer
    15·2 answers
  • Only answer if you are 100% sure
    13·1 answer
  • Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $17.04. What is the unit cost per tube of lip gloss?
    14·2 answers
  • If joe at 100 apples,subtracted them by 8 and divided them by 6 how much would joe have left?
    5·2 answers
  • Please help fast question in picture
    15·1 answer
  • What is the initial value of the equation shown? y = −7x − 6
    8·2 answers
  • Solve for h:<br> 7=h/3-6<br><br> -3<br> 3<br> 4 1/3<br> 39
    7·1 answer
  • A company that makes​ hair-care products had 7,000 people try a new shampoo. Of the 7,000 people, 28 had a mild allergic reactio
    12·1 answer
  • Can someone pleaseee help me?? I will give brainliest
    10·2 answers
  • A manufacturing plant earned \$80$80dollar sign, 80 per man-hour of labor when it opened. Each year, the plant earns an addition
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!