I’m not so sure, but I think it might be:
f(x)=x-1
Sorry if wrong
Answer:
x= -1.
Step-by-step explanation:
4-2(x+7) = 3(x+5)
4 - 2x-14 = 3x +15
10-2x=3x+15
10=5x+15
-5 = 5x
-1 = x
Hope this helps. Let me know if you need any help.
Answer:
given that
and that
.
Step-by-step explanation:
The relation between the
and the
in this question is given by parametric equations (with
as the parameter.)
Make use of the fact that:
.
Find
and
as follows:
.
as long as
and
.
.
Calculate
using the fact that
. Assume that
and
:
.
Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Answer:
B
Step-by-step explanation:
To evaluate g(7) substitute x = 7 into g(x) , that is
g(7) =
× 7 - 
=
- 
=
→ B