The answer is 10 whole loaves.
We get this answer by dividing 8 by (3/4).
Which results in decimal points as 10.6.
Therefore meaning only 10 loaves were whole.
0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
Answer: y int: (0,9) x int: (3,0)
Step-by-step explanation:
In slope intercept form, the equation is y=-3x+9. In the formula y=mx+b, we know b is the y intercept, so our y int. is 9. To find our x intercept, we set y=0. So, 0=-3x+9=>3x=9=>x=3
Answer:
hypotenuse²=base²x height²
Step-by-step explanation:
It is used to find the third side of a triangle.
Hope it helps :)
Answer:
0.5
Step-by-step explanation:
the first significant figure is the non zero