1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mart [117]
3 years ago
15

Evarado paid $1.12 for a dozen eggs at his local grocery store. Determine the cost of 3 eggs.

Mathematics
1 answer:
malfutka [58]3 years ago
7 0
A dozen eggs is 12 eggs.
Divide 1.12 by 12
1.12/12=0.93
Then multiply it by 3
.093*3=.28

3 eggs would cost you 28 cents.
You might be interested in
I have a bag of trail mix. One half of the bag is peanuts 1/4 of the bag is chocolate candies,1/4 of the bag is dried fruit. Wha
lana66690 [7]
50% or 1/2 or 1:2 would be your answer
3 0
3 years ago
Simplify the expression below. 2x - 10 + 6x
PtichkaEL [24]

Answer:

8x - 10

Step-by-step explanation:

Combine like terms:

2x + 6x - 10

= 8x -10

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Divide: 28.324 : 0.4<br> A 0.7081<br> B 7,081<br> C 708.1<br> D 70.81
valina [46]

Answer:

D-70.81

Step-by-step explanation:

I did the math, this should be correct.

Good luck!

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to find domain and range of a graph​
Nadya [2.5K]

Answer:

the domain refers to the set of possible input values, the domain of a graph consists of all the input values shown on the x-axis. The range is the set of possible output values, which are shown on the y-axis.

5 0
3 years ago
A school in New Zealand collected data about the employment status of the mother and father in two-parent families. The two-way
Natalka [10]

Answer:A

Step-by-step explanation: 14% of the mothers work part-time in families where the father works part-time while 7% of the mothers work part-time in families where the father is not working.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Felicity put down 800 on a used car. She took out a loan to pay off the balance of the cost of the car. Her monthly payment will
    6·1 answer
  • Plz help me and explain how you got the answer plz
    10·1 answer
  • Jacinta babysat for 2 1/2 hours each Saturday for 6 weeks she was paid $8.50 each hour what is the total amount that Jacinta was
    6·1 answer
  • How can you find the unit rate and the slope
    13·1 answer
  • Assignment 01.12 learning path one activity
    14·1 answer
  • Divide the difference between 70 and 20 by 25.
    10·2 answers
  • Baldwin paid $48 for 4 movie tickets. Each ticket costs the same amount. What was the cost of each movie ticket?
    5·2 answers
  • What are the intercepts?
    6·1 answer
  • Kelsey deposited $3,600 in a bank account with annual interest rate 4.25%. How much interest was earned in 5 years?
    15·1 answer
  • The base of a triangle is 7 inches more than 4 times the height. If the area of the triangle is 93 square inches, find the base
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!