1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Darina [25.2K]
3 years ago
7

The total cost of four pens and seven mechanical pencils is $9.73. The cost of each mechanical pencil is 0.75 cents. Which repre

sents the cost of each pen?
(A) $0.75
(B) $1.00
(C) $1.12
(D) $1.30
Mathematics
1 answer:
azamat3 years ago
6 0

Answer:

(C) $1.12

Step-by-step explanation:

Multiply .75 by 7 to get the total pen cost. Then subtract that from $9.73 to get the total pencil cost, which is $4.48. Then divide by 4 since that is the amount of pencils.

Hope this helps

You might be interested in
What is the equation of the slope which is 2 and (1‚8)
sergey [27]

Answer:

y=2x+6

Step-by-step explanation:

Graph the coordinates

Go up to over one or down two left on

Get your y-intercept

put in y=mx+b

6 0
3 years ago
Mark spends $36 at a basketball game. He buys a T-shirt for $22. He then buys a bottle of water for $4 and 2 tacos. How much is
Arturiano [62]

Answer:

each taco is $7.

Step-by-step explanation:

In total he spent $36. He bought a shirt for $22 and a bottle of water for $4.

22+4= 26

36-22= 14

14 divided by 2= 7

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Distance = 30 m, Time = 6 minutes, Speed = ?<br><br><br> Helpppp
Yanka [14]

Answer:

its 5 m/minute

Step-by-step explanation:

you have to use the units that are given in the equation

pls mark brainliest if you geel like it...

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which two linear equations represent perpendicular lines? select two choices?
denis23 [38]
In order for two linear lines to be perpendicular, the product of their gradient must be -1.

Let's take y = x + b and y = -x + b
This is already in the form: y = mx + b, where m is 1 and -1 respectively.
Since the product of their gradient is -1, they are said to be perpendicular.
7 0
3 years ago
Solve the proportion/percent problem:
Shtirlitz [24]

The change that Angie will receive from an $100 bill is $38.944.

<h3>How to calculate the value?</h3>

Angie went to the store and bought 3 pairs of tennis shoes that each cost $24. The total cost will be:

= 3 × $24 = $72

Sales tax was then calculated at 6%. This will be:

= 6% × $72

= $4.32

Total cost = Cost + Tax

= $72 + $4.32

= $76.32

Coupon off = 20% × $76.32 = $15.264

Total amount paid = Cost - Coupon

= $76.32 - $15.264

= $61.056

The change gotten will be:

= $100 - $61.056

= $38.944

Learn more about money on:

brainly.com/question/24373500

#SPJ1

3 0
1 year ago
Other questions:
  • Walter is 43 years old his daughter Paulette is 7. In how many years will Paulette be one-third of Walters age
    10·1 answer
  • What is 50+31sz<br>need all of the work shown out also
    10·1 answer
  • Od 10,-) 3 17 =-3x –10. What is be
    12·1 answer
  • I will send a picture of it thanks​
    6·2 answers
  • A store sells milk in 8 ounce cartons for $1.12. What is the unit price per ounce of milk
    10·1 answer
  • Do you take the free samples offered in super- markets? About 70% of all customers will take free samples. Furthermore, of those
    8·1 answer
  • Can someone tell me these please? I need help BADLY a will give brainliest if correct 26 a b and c
    9·2 answers
  • A children's birthday party at an indoor play center costs $50 to rent the space and $6.25 per child. Gina wants to spend no mor
    9·1 answer
  • 100 POINTS!!!!
    7·2 answers
  • It cost Evan $17.70 to send 177 text messages how many text messages did he send if he spent $19.10
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!