let's set up an equation:
x-4=9
solve normally:
x=13
Answer:
A: Yes, As more gallons are used the longer the shower is
B: 5 minutes, 20 minutes
C: (30,10), someone who uses 30 gallons of water will be in the shower for 10 minutes
D: I'm going to assume that your teacher wants you to find the slope in which I will use the slope formula and the points (0,0) and (30,10)
(10-0)/(30-0)=1/3=.33333 which means that for every gallon of water used you will be in the shower for .33333 minutes longer
Step-by-step explanation:
A: Yes, As more gallons are used the longer the shower is
B: 5 minutes, 20 minutes
C: (30,10), someone who uses 30 gallons of water will be in the shower for 10 minutes
D: I'm going to assume that your teacher wants you to find the slope in which I will use the slope formula and the points (0,0) and (30,10)
(10-0)/(30-0)=1/3=.33333 which means that for every gallon of water used you will be in the shower for .33333 minutes longer
You can use this app on google for it to show the work just type in... long division calculator
Answer:
Step-by-step explanation:
Find the next three terms: 9,4,-,1,-6,-11,<u>-16....</u>
This is arithmetic progression.
d = 4 - 9 = -5
-11 - 5 = -16
2) You know that........
The other integer is greater than 5 and the sign of the other number is + (positive sign)
Eg: (-5)+ 11 = 6
3) Cost of one gallon = 46.20/12 = $ 3.85
Answer: The answer is 42!
Step-by-step explanation:
I just used my calculator haha :)