1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kamila [148]
3 years ago
14

Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate

chips for $3.32
Mathematics
2 answers:
MAVERICK [17]3 years ago
4 0

Steps:

You must do 2.49 divided by 15, which is 0.166. Now since you have that, you must also do 3.32 divided by 20. You must not do the other way around, because of how the question is stated. It would not make sense if you divided 15 ( aka ounces) and would divide that by money. It just does not make sense because of how the question is stated

Answer:

The answer would be "the unit rates are equal to each other"

I would love to be marked brainlest

iris [78.8K]3 years ago
3 0
2.49/15 = 0.166
3.32/20 = 0.166

they both cost the same per oz
You might be interested in
Simplify 4x + 8 + 2x - 7
Vikentia [17]

Answer:

6x+1

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Who wants some points come and get them
anastassius [24]

Answer:

i want ponts

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
5(10 + x) = -2(7 + x)<br> Answer as a fraction.
Lorico [155]

Answer:X= -64/7


Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
Steven got a one time $90 bonus. He got paid $330. How much did he make before his bonus?
tester [92]

Answer:$240

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Triangle ABC is shown with line DE running horizontally through the center of the figure.
vichka [17]

Answer:

If triangle ABC is dilated by a scale factor of three about the center of the triangle, dilated line D'E' will be parallel to the original line. As the triangle is dilated, the line will move up. This is because the center of the triangle does not lie on DE.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A square with side length 5.5 mm is increased by a factor of 11. What will be the perimeter of the square after dilation?
    12·2 answers
  • I will mark your question as The Brainlest. (+40 points!)
    10·2 answers
  • Solve u+3v^2-2u^3; u=-1 and v=-3
    6·1 answer
  • If the regular price is $28 and the sales price is $21, what is the percent of the discount
    13·2 answers
  • 9
    7·1 answer
  • Find the inverse for each relation:<br> 1. {(1,-2), (2, 3),(3, -3),(4, 2)}
    9·1 answer
  • At a hardware store, a tool set normally costs $80. During a sale this week, the tool set costs $12 less than usual. What percen
    8·2 answers
  • Simplify: (ab + bc) (ab - bc)​
    10·1 answer
  • Given: F(x) = 3xˆ2+ 1, G(x) = 2x-3, H(x) = x F(-2) = <br><br> heeeelp
    9·1 answer
  • Find and label -0 on the number line. Explain.<br><br> Does -0 just mean 0?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!