1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kamila [148]
4 years ago
14

Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate

chips for $3.32
Mathematics
2 answers:
MAVERICK [17]4 years ago
4 0

Steps:

You must do 2.49 divided by 15, which is 0.166. Now since you have that, you must also do 3.32 divided by 20. You must not do the other way around, because of how the question is stated. It would not make sense if you divided 15 ( aka ounces) and would divide that by money. It just does not make sense because of how the question is stated

Answer:

The answer would be "the unit rates are equal to each other"

I would love to be marked brainlest

iris [78.8K]4 years ago
3 0
2.49/15 = 0.166
3.32/20 = 0.166

they both cost the same per oz
You might be interested in
Use the following information for problems 1 – 3. Suppose you sign a contract for an annual salary of $50,000 with a guaranteed
erik [133]

Initial salary =  $50,000 .

Rate of raise = 5% each year.

Therefore, each next year salary would be 105% that is 1.05 times.

5% of 50,000 = 0.05 × 50000 = 2500.

Therefore raise is $2500 each year.

According to geometric sequence first term 50000 and common ratio 1.05.

Applying geometric sequence formula

a_n = ar^{n-1}

1) a_n = 50000(1.05)^{n-1}

2) In order to find salary in 5 years we need to plug n=5, we get

a_5 = 50000(1.05)^{5-1}= 50000(1.05)^4

= 50000(1.21550625)

<h3>=$60775.3125.</h3>

3) In order to find the total salary in 10 years we need to apply sum of 10 terms formula of a geometric sequence.

S_n = \frac{a(1-r^n}{1-r}

Plugging n=10, a = 50000 and r= 1.05.

S_10 = \frac{50000(1-(1.05)^{10}}{1-1.05}

S_10 = \frac{50000(0.050)^{10}}{0.05}

= 628894.62678.

<h3>Therefore , you will have earned $ 628894.62678 in total salary by the end of your 10th year.</h3>



7 0
3 years ago
What is the slope of a line that passes through (2, 77) and (98, 5)
blagie [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

slope = (5-77)/(98-2) = -72/96 = -¾

4 0
3 years ago
Helppppp can someone answer these questions please ​
Delvig [45]

Answer:

Can you please tell us your question? Thanks!stiona

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Rate and unit rate for 7.96 for 5 pounds
motikmotik
Just divide the price by the amount bought.
7.96÷5
Which equals 1.592. So round that to 1.59.
The unit price is $1.58 per pound.
Hope I helped!
8 0
3 years ago
A florist prepares an order of daisies and roses. For every 5 daisies she orders 2 roes. What 2 equations show the relationship
Vsevolod [243]

Answer:

d = 2.5r and r = \frac{d}{2.5}

Step-by-step explanation:

Given

5 daises to 2 roses

Required

Determine the relationship between them

The question shows a direct proportion between number of daises and roses.

i.e.

d\ \alpha\ r

Where d = daises and r = roses

Convert the above expression to an equation

d = kr

Make k the subject

k = \frac{d}{r}

When d = 5 and r = 2;

k = \frac{5}{2}

k = 2.5

So, the first relationship between d and r can be gotten by substituting 2.5 for k in d = kr

So:

d = 2.5 * r

d = 2.5r ----------- (1)

Make r the subject in (1)

r = \frac{d}{2.5} ------------------------(2)

Hence, the relationships between d and r are:

d = 2.5r and r = \frac{d}{2.5}

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the nth term for 1 7 15 25 37
    15·1 answer
  • A distrubutor shipped 3/4 of a cheese order that was to be distributed equally between 3 pizza restaurants. What fractional part
    6·1 answer
  • If you sign a four year contract for 113.20 million dollars how much would u make a game??
    10·2 answers
  • Evaluate the expression.<br> 52 – 4.6 +11<br> Enter your answer in the box.
    12·1 answer
  • What is 8+9+9+9+9+1572
    15·2 answers
  • A circle has diameter of 8 feet.
    15·1 answer
  • 16 cans of soda. Two-eights of the cans are sprite. How many Sprites?
    15·1 answer
  • If the cost of 20 stamps is $9.80, how<br> much will 1 stamp cost?
    10·1 answer
  • What is the answer?<br> It says i should put it in the order and which one comes first
    7·1 answer
  • Solve for x: 3x − 5 = 2x + 6. (1 point) Group of answer choices 1 −1 11 −11
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!