1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastasy [175]
3 years ago
5

Panamint Systems Corporation is estimating activity costs associated with producing disk drives, tapes drives, and wire drives.

The indirect labor can be traced to four separate activity pools. The budgeted activity cost and activity base data by product are provided below. Activity Cost - Activity Base Procurement $315,600 Number of purchase orders Scheduling $200,900 Number of production orders Materials handling $443,500 Number of moves Product development $717,100 Number of engineering changes Production $1,438,900 Machine hours Number of Purchase Orders Number of Production Orders Number of Moves Number of Engineering Changes Machine Hours Number of Units Disk drives 4,080 360 1,460 15 2,200 1,900 Tape drives 1,700 125 760 5 8,600 4,300 Wire drives 11,500 870 3,700 21 10,600 2,400 Determine the activity rate for materials handling per move.a. $58.82
b. $50.00
c. $20.83
d. $80.65
Business
1 answer:
7nadin3 [17]3 years ago
3 0

Please kindly note that none of the

Options given in the question is correct.

The correct answer is calculated and explained below

Answer:

$79.92 per move.

Explanation:

Activity rate can be calculated by dividing Activity cost budgeted for the particular activity pool by the Estimated or Total Activity base for that pool

Activity rate = Budgeted activity cost ÷ Estimated or Total Activity base

In the question above,

Budgeted Activity cost for material handling = $443,500

Estimated or Total Activity base for material handling (Summation of Total moves) = 1,460 + 760 + 3,700 = 5920 moves

Activity rate = $443,500 ÷ 5920

= $79.92 per move.

You might be interested in
A tyre manufacturer wants to set a minimum mileage guarantee on its new MX100 tyre. Tests reveal the mean mileage is 47,900 with
maria [59]

Answer:

51,487.5

Explanation:

Calculation to determine the minimum guaranteed mileage should the manufacturer announce

Sinces no more than 4% of the tires will have to be replaced First step will be to determine the InvNorm(.96) using normal distribution table

InvNorm(100%-4%)

InvNorm(.96) = 1.75

Now let determine the minimum guaranteed mileage

Let x represent the Minimum guaranteed mileage

(2050*1.75)+47,900=x

x=3,587.5+47,900

x = 51,487.5

Therefore the minimum guaranteed mileage that the manufacturer should announce is 51,487

6 0
3 years ago
which would be considered assets? check all that apply.own a guitarchecking accountstudent loanstocks and bondsmonthly rentown a
Harrizon [31]

The correct options are

  • own a guitar
  • checking account
  • stocks and bonds
  • own a motorcycle

A resource having economic worth that a person, business, or nation possesses or controls with the hope that it would someday be useful is referred to as an asset. The balance sheet of a business lists assets. They are divided into four categories: tangible, financial, fixed, and current. They are acquired or produced in order to raise a company's worth or improve the operations of the company. Whether it's industrial equipment or a patent, an asset may be viewed of as anything that, in the future, can create cash flow, lower expenditures, or increase sales. A resource having economic worth that a person, business, or nation possesses or controls with the hope that it would someday be useful is referred to as an asset.

To know more about assets refer to brainly.com/question/19733618

#SPJ4

5 0
2 years ago
Clark Company's master budget reflects budgeted sales information for the month of June, 2019, as follows: Budgeted Quantity Bud
lesya [120]

Answer:

Total sales variance    $87,340   Favorable

See report below

Explanation:

The sales budget for the month of June would like as follows:

Budgeted Sales

Product                 units        Price     Total($)

A                        40,000       $7          280,000

B                         39,000    $9            351,000

Actual sales

Product                 units        Price     Total($)

A                        39,000       $7.10         276,900

B                        49,600       $8.90         441440

Sales Budget Report for the month of June 2019

                                Budget           Actual           Variance ($)

A                        280,000                  276,900         3,100      Unfavorable

B                        351,000                   441,440            <u>90,440  </u>favorable

   Total sales variance                                          <u>  87,340   Favorable</u>

5 0
3 years ago
Swifty Company uses the units-of-activity method in computing depreciation. A new plant asset is purchased for $41000 that will
cluponka [151]

Answer:

depreciation rate per unit $0.34

Explanation:

To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:

depreciable amount:

$41,000 - $3,600 = $ 37,400

depreciation rate:

$37,400 / 110,000 units = $0.34

8 0
3 years ago
Sales promotions that provide consumers an incentive to buy a product, such as a cents-off coupons or a discount, are widely use
Nady [450]

Answer:

it is challenging to track usage of the coupons

Explanation:

Coupons are defined as an instrument that is used to obtain a discount or rebate when making a purchase.

Stores usually give out coupons to customers as an incentive to by products.

However there will be challenge of tracking the coupons as well as the discount on each coupon.

Coupons are given at different discount rates at different times, so it is cumbersome to track a particular coupon out of the many issued when customer wants to redeem it

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What would be the journal entry for each of the listed transactions? For each transaction, how Cedar Fair’s assets, liabilities,
    7·1 answer
  • Total fixed costs for Taylor Incorporated are $260,000. Total costs, including both fixed and variable, are $500,000 if 156,000
    12·1 answer
  • Identify the sentences with dangling modifiers. Be sure to check all that apply. Check all that apply. As the CEO, his e-mail me
    9·1 answer
  • Shawna would like to explore a career that would allow her to work outdoors with natural resources. Which two careers would be t
    9·1 answer
  • Kenny, Inc., is looking at setting up a new manufacturing plant in South Park. The company bought some land six years ago for $7
    10·1 answer
  • Corporate Fund started the year with a net asset value of $14.50. By year-end, its NAV equaled $14.00. The fund paid year-end di
    6·1 answer
  • Suppose that a firm begins to hire workers for a newly completed plant with a fixed amount of machinery. As the firm hires addit
    15·1 answer
  • The board of directors of Chestnut Inc. approved a restructuring plan on November 1, Year 1. On December 1, Year 1, Chestnut pub
    12·1 answer
  • Store A uses the newsvendor model to manage its inventory. Demand for its product is normally distributed with a mean of 500 and
    9·1 answer
  • How can entrepreneurship help school leavers to not become a part of the unemployed?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!