1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Viktor [21]
3 years ago
10

Find the area of the geometric figure. Square 9.8 ft

Mathematics
1 answer:
tresset_1 [31]3 years ago
8 0

Answer:

96.04 ft

Step-by-step explanation:

nutiply 9. 8 by 9.8

You might be interested in
WILL MARK BRILLIANT!!! I need help ASAP
Rashid [163]

Answer:

Step-by-step explanation:

Charging by the quarter mile is for purpose of making that particular taxi service seem cheaper than the others when they post a per mile charge.  If this taxi company is charging .50 per 1/4 mile, they are charging $2 per mile.  So we will base our equation on the per mile charge, not the per quarter-mile charge.  If x is the number of mile driven (our uknown), and we have a flat fee of $2.50 regardless of how many miles we are driven, the cost function in terms of miles is

C(x) = 2x + 2.50

If we are driven 5 miles, then

C(5) = 2(5) + 2.50 so

C(5) = 10 + 2.50 and

C(5) = $12.50

It would cost $12.50 to be driven 5 miles

5 0
3 years ago
Write the slope intercept form of the equation of the line through (1,1) and slope =4
shutvik [7]

Answer:

y = 4x -3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Hey,can you help me please i very need help..
Brut [27]

Answer:

4.71cm

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Dr.Purple wants to buy candy bars for all his 143 math students. He buys 9 cases plus 8 more individual bars. How many bars are
Annette [7]

There is 15 bars in each case.

Subtract 8 from 143 and you get 135.

Divide 135 by 9 and you get 15 :)

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Lea buys 6 model cars that each cost $15 she also buys 4 bottles of paint that each cost $11 how much does lea spends on model c
MissTica
Times the price of the model cars to the amount bought.

$15×6= 90.

Lea paid 90 dollars for the model cars.

Now, multiply the price of the paint to the amount bought.

$11×4= 44.

Lea paid 44 dollars for the paint.

Add both together. 90+44= 134.

Therefore, Lea paid $134 for the model cars and paint all together.

hope this helps!
8 0
3 years ago
Other questions:
  • When One Route and their support act, Cinnamon Bunnies, played, £54,000 was split at a ratio of 1:3:8 between the arena, Cinammo
    9·2 answers
  • Jan wants to buy maps for her trip.The map cost 2$ each and she has 25$.Write an equation to represent the amount she has left
    7·2 answers
  • Using the Property of Equality, fill the blanks with the correct value to show the solution for y
    10·2 answers
  • You roll a die 100 times interested in finding the number of rules that come up even. Which of the following reasons is needed t
    13·2 answers
  • What is the median for the data shown below?<br><br><br><br> 100<br> 97<br> 92<br> 32
    10·1 answer
  • Here are two rational numbers 7/25 and 3/10
    10·2 answers
  • Please help me out!!!!!
    15·1 answer
  • F(x) = x2 + 1<br> f(-3)=)
    13·1 answer
  • 20POINTS Given colon g (x) = StartRoot x minus 4 EndRoot and h (x) = 2 x minus 8. What is g(h(10))?
    14·1 answer
  • Nick walked 5 miles to reach his aunt's house. From there he traveled 8 miles to the shopping mall on a bicycle. He traveled 80%
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!