1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Furkat [3]
3 years ago
11

Greta wants to make 5 pounds of a nut mix using peanuts and cashews. Her budget requires the mixture to cost her $6 per pound. P

eanuts are $4 per pound, and cashews are $9 per pound. How many pounds of peanuts and how many pounds of cashews should she use?

Mathematics
1 answer:
Vinil7 [7]3 years ago
6 0

Answer:

3 pounds of peanuts and 2 pounds of cashews

Step-by-step explanation:

Let x be the pounds of peanuts and y be the pounds of cashews

Greta wants to make 5 pounds of a nut mix using peanuts and cashews.

So, x+y=5 ----- A

Cost of 1 pound of peanuts = $4

Cost of x pounds of peanuts = 4x

Cost of 1 pound of cashews = $9

Cost of y pounds of cashews = 9y

Her budget requires the mixture to cost her $6 per pound

So, cost of mixture of x pounds of peanuts and y pounds of cashews is 6(x+y)

So, 4x+9y=6(x+y) --- B

Plot A and B

x+y=5 ---Blue

4x+9x=6(x+y) ---Green

Refer the attached figure

Intersection point = (x,y)=(3,2)

Hence she should use 3 pounds of peanuts and 2 pounds of cashews

You might be interested in
The U.S. Mint began issuing state quarters in 1999. There was one state quarter for each of the 50 states. You are collecting th
Fudgin [204]

Answer:

In order for the display to be rectangular the number of quarters is a row have be able to divide evenly into 50. So the number of quarters in a row can be 1,2,5,10,25,50 or 6 ways. Question 3 and 4 are done the same ways as this problem.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
One apple costs $0.55 at the grocery store. Customers receive on free apple for every 8 apples that they buy. Anna paid a total
chubhunter [2.5K]

Answer:

Anna received 2 free apples

Step-by-step explanation:

no probm

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve 4x^2 - 36x + 32 = 0<br><br>Sorry! It's suppose to be + 32.<br>Please show all work.
mylen [45]

Answer:

x=1, x=8

Step-by-step explanation:

4x2−36x+32=0

Step 1: Factor left side of equation.

4(x−1)(x−8)=0

Step 2: Set factors equal to 0.

x−1=0 or x−8=0

 (+1)        (+8)

x=1 or x=8




6 0
3 years ago
Answer fast please!!!!
MrMuchimi

Answer:

6z + 9

Step-by-step explanation:

distribute 3/4 by 8z to get 6z

distribute 3/4 by 12 to get 9

4 0
2 years ago
A highway engineer specifies that a certain section of roadway covering a horizontal distance of 2km should have a downgrade of
Zigmanuir [339]

Answer:

0.16km

Step-by-step explanation:

A highway engineer wants to compute  the change in elevation of a section of road. The horizontal distance of this section of road is 2km and downgrade is 8%

The slope formula is given by

m=\frac{rise}{run}=\frac{x}{y}

m = 8% = 8/100

run = y = 2km

m =\frac{x}{y}

\frac{8}{100} =\frac{x}{2}

\frac{2*8}{100} =x

x=\frac{16}{100} =0.16km

Verification:

m=\frac{0.16}{2}= 0.08=8%%

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please someone help me
    15·2 answers
  • Write an explicit formula for the following sequence. Then generate the first five terms.
    6·1 answer
  • Austin buys 30 cups he places 4 balls in each cup how many cups does he need
    6·2 answers
  • Brianna's gross annual salary is $50,676. What is the recommended maximum monthly rent she should pay?
    8·1 answer
  • What polynomial has a graph that passes through the given points? (-2, 2) (-1, -1) (1, 5) (3, 67) A. y = -x3 + 4x2 + 2x - 2 B. y
    6·2 answers
  • Need math helpppppp pls:)
    8·1 answer
  • 5.4.4 Practice Modeling: Two variable systems of inequalities
    5·1 answer
  • cash apping whoever comments the right answer! Put 1 and 2 when you answer the question . and put your cash app name .
    11·2 answers
  • Anna wants to celebrate her birthday by eating pizza with her friends. For $42.50 total, they can buy p boxes of pizza. Each box
    15·1 answer
  • David is preparing for a dance competition. He needs to practice for 14 hours in 5 days. Which of the following statements show
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!