1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ira [324]
3 years ago
13

Last year, Barnard Company incurred the following costs: direct materials, $50,000; direct labor, $20,000; manufacturing overhea

d, $130,000; selling expense, $40,000; administrative expense, $36,000.
Barnard produced and sold 10,000 units at a price of $31 each.
Refer to the information for Barnard Company above.

Prime cost per unit is :

a. $7.00

b. $20.00

c. $15.00

d. $5.00

e. $27.60
Business
1 answer:
Marizza181 [45]3 years ago
8 0

Answer:

Prime cost per unit is:  a. $7.00

Explanation:

Prime costs are direct costs and calculated by the following formula:

Prime costs = Direct materials + Direct labor

Prime cost per unit = Prime costs/ number of units are produced

Barnard Company produced and sold 10,000 units. Direct materials were $50,000; Direct labor were $20,000.

Prime costs = $50,000 + $20,000 = $70,000

Prime cost per unit = $70,000/10,000 = $7.00

You might be interested in
An online bank is offering to pay 0.25 % interest per month on deposits. Your local bank offers to pay 0.75 % interest quarterly
Liono4ka [1.6K]

Both have the same interest rate which is 3%.

<h3>What is interest?</h3>
  • In finance and economics, interest is the payment of an amount above the repayment of the principal sum by a borrower or deposit-taking financial institution to a lender or depositor at a specific rate by a borrower or depositor.
  • It differs from a fee that the borrower may pay to the lender or a third party.

To find the higher interest rate:

Given that,

  • Interest rate per month = 0.25%
  • Interest rate per quarter = 0.75%

If we calculate the annual interest for monthly and quarterly rates, it will be:

Monthly

  • No. of months in a year = 12
  • Monthly rate = 0.25%

So,

  • Annual Interest = 0.25 × 12
  • = 3%

Quarterly

  • No. of quarters in a year = 4
  • Quarterly rate = 0.75%

So,

  • Annual Interest = 0.75 × 4
  • = 3%

Therefore, both have the same interest rate which is 3%.

Know more about your interests here:

brainly.com/question/2294792

#SPJ4

4 0
1 year ago
# 8 &amp; # 9 please .. I appreciate it
KatRina [158]
#8 is C. Unfortunately I do not know #9.
6 0
3 years ago
In the month of November, Cullumber Company Inc. wrote checks in the amount of $10,230. In December, checks in the amount of $11
lara31 [8.8K]

Answer and Explanation:

The computation of the outstanding checks is shown below:

For the November end

= Checks - presented in the bank

= $10,230 - $8,240

= $1,990

For the December end

=  Checks - presented in the bank + presented in th bank - checks

= $10,230 - $8,240 + $11,815 - $10,655

= $3,150

We simply applied the above formula

8 0
3 years ago
Explain how test-marketing can increase profits.
kirill [66]

Answer:

Test marketing holds a lot of importance for the company. It allows

the company to test their product in a small region so as to get an

idea whether the product will work in a bigger market or not.

Through this, the company can measure the performance of the

product and can decide whether it should be released nationwide

for sale. Through this, the company can estimate the earnings that

can be earned through this product beforehand.

Explanation:

7 0
2 years ago
Beauty Products International happens to be located a few miles from a minimum security prison. To help released prisoners reint
tatyana61 [14]

Answer:

A employ sustainable business practices with regard to its employees and society.

Explanation:

Since in the question it is mentioned that for helping released prisoners they hired for the entry level jobs, resources are to be provides also at the same time they provides the training & education

So this represents that have business practices that are sustainable in nature with respect to the employees and society

Therefore the correct option is a.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Requirement 3. How much manufacturing overhead was incurred during the​ year? Is manufacturing overhead underallocated or overal
    15·1 answer
  • The transactions of Spade Company appear below. a. Kacy Spade, owner, invested $13,250 cash in the company. b. The company purch
    5·1 answer
  • Alpha Company is looking at two different capital​ structures, one an​ all-equity firm and the other a levered firm with ​$2.52
    10·1 answer
  • For 2019, Skresso Co. reported $1.82 of earnings per share of common stock. During 2020, the firm had a 4% common stock dividend
    7·1 answer
  • 10 percent decrease in consumer incomes leads to a 20 percent decrease in the quantity demanded of good D. Instructions: Round y
    9·1 answer
  • Individual Activity 1: Marty and the Martins
    5·2 answers
  • 7 points Check my workCheck My Work button is now disabled1Item 3 A company with $795,000 in operating assets is considering the
    13·1 answer
  • If given an option between a sure gain of ten dollars or a twenty percent chance of gaining fifty dollars and a eighty percent c
    7·1 answer
  • In a major metropolitan area, one chain of coffee shops has gained a large market share because customers feel its coffee tastes
    6·1 answer
  • Developmentalists believe that life-span development is ______ because it consists of interactions of biological, cognitive, and
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!