1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ira [324]
3 years ago
13

Last year, Barnard Company incurred the following costs: direct materials, $50,000; direct labor, $20,000; manufacturing overhea

d, $130,000; selling expense, $40,000; administrative expense, $36,000.
Barnard produced and sold 10,000 units at a price of $31 each.
Refer to the information for Barnard Company above.

Prime cost per unit is :

a. $7.00

b. $20.00

c. $15.00

d. $5.00

e. $27.60
Business
1 answer:
Marizza181 [45]3 years ago
8 0

Answer:

Prime cost per unit is:  a. $7.00

Explanation:

Prime costs are direct costs and calculated by the following formula:

Prime costs = Direct materials + Direct labor

Prime cost per unit = Prime costs/ number of units are produced

Barnard Company produced and sold 10,000 units. Direct materials were $50,000; Direct labor were $20,000.

Prime costs = $50,000 + $20,000 = $70,000

Prime cost per unit = $70,000/10,000 = $7.00

You might be interested in
Malinda's auto dealership of imported cars made $895,000 in revenue. The manager has determined that the total expenses equal to
jarptica [38.1K]

Answer:

Profits: $297,000

Explanation:

Revenue is the money generated by a business by selling its products and services to customers. Expenses are the cost incurred in the production and selling of goods and services.

Profits arise when revenues exceed expenses.

For Malinda Auto dealership, the revenue ($895,000) exceed expenses($598,000). Therefore, the business will realize a profit.

Profit = revenue - expenses

=$895,000 -$598,000

=$297,000

8 0
3 years ago
Demand-pull inflation occurs when
satela [25.4K]

Answer:

i think its b even tho im probbly wrong

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rebotar Inc, makes basketballs. Their fixed costs are $3450 Variable costs are $12 per basketball, If the basketball is priced a
worty [1.4K]

Answer:

Break-even points = 265.38

Explanation:

Given:

Fixed cost = $3,450

Variable costs = $12

Selling price = $25

Number of balls sold = 300

Find:

Break even costs

Computation:

Contribution per unit = Sales - Variable costs

Contribution per unit = $25- $12

Contribution per unit = $13

Break-even points = Fixed cost / Contribution per unit

Break-even points = $3,450 /$13

Break-even points = 265.38

6 0
3 years ago
Optimizing economic agents use the real interest rate when thinking about the economic costs and returns of a loan. Suppose the
Elan Coil [88]

Answer:

10.45 %

Explanation:

Please see attachment

4 0
3 years ago
What is corporation management
jekas [21]

Answer: The process of leading.

Explanation: The process of leading, administrating and directing a company. Business tasks often performed by corporate management might include strategic planning, as well as managing company resources and applying them toward attaining the company's objectives.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Senior management uses finance and accounting information systems to
    9·1 answer
  • A(n) ____________ goal can be vulnerable to encouraging employee temptation toward dishonesty and to behave unethically if that
    10·1 answer
  • Describe the personal assets that are protected under Chapter 13. Describe the basic eligibility requirements for filing under C
    7·1 answer
  • You discover that your supervisor/team leader stole a password and she has been secretly logging into the computer of another te
    6·1 answer
  • The Assembly Department had 4 comma 500 units of beginning inventory in September​, and 6 comma 000 units were transferred to it
    10·1 answer
  • The ________ is the fraction of earnings reinvested in the firm.
    14·1 answer
  • A store has been selling skateboards at the price of $40 per board, and at this price, skaters have been buying 50 boards a mont
    14·1 answer
  • The study by economists Cox and Alm found that the 2006 pre-tax income of the richest fifth of U.S. households is a. 5 times the
    12·1 answer
  • Suppose the following information was taken from the 2022 financial statements of FedEx Corporation, a major global transportati
    12·1 answer
  • The dollar-euro exchange rate is $1.25 = €1.00 and the dollar-yen exchange rate is ¥100 = $1.00. What is the euro-yen cross rate
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!