1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ira [324]
3 years ago
13

Last year, Barnard Company incurred the following costs: direct materials, $50,000; direct labor, $20,000; manufacturing overhea

d, $130,000; selling expense, $40,000; administrative expense, $36,000.
Barnard produced and sold 10,000 units at a price of $31 each.
Refer to the information for Barnard Company above.

Prime cost per unit is :

a. $7.00

b. $20.00

c. $15.00

d. $5.00

e. $27.60
Business
1 answer:
Marizza181 [45]3 years ago
8 0

Answer:

Prime cost per unit is:  a. $7.00

Explanation:

Prime costs are direct costs and calculated by the following formula:

Prime costs = Direct materials + Direct labor

Prime cost per unit = Prime costs/ number of units are produced

Barnard Company produced and sold 10,000 units. Direct materials were $50,000; Direct labor were $20,000.

Prime costs = $50,000 + $20,000 = $70,000

Prime cost per unit = $70,000/10,000 = $7.00

You might be interested in
The ________ reflects the opportunity costs of spending funds now versus achieving a return through another investment, as well
algol [13]

The Discount rate reflects the opportunity costs of spending funds now versus achieving a return through another investment, as well as the risks associated with not receiving returns until a later time.

Explanation:

The discount rate relates to the interest rates on loans that the Federal Reserve Bank borrows from central banks and financial institutions through the commercial bank loan mechanism.

The rate of barriers, financial assets and discount rates are all equal. The next best potential investment option with a comparable risk profile wins the rate of returns. The word ' opportunity expense' is a clear and generic concept that can be used any day of the day.

5 0
3 years ago
What is not an example of money?
melamori03 [73]
B. credit because credit is just how well you pay bills
<span />
7 0
3 years ago
As the operations manager for American Airlines you have decided to invest in 10 new jets for the company's fleet. There are thr
3241004551 [841]

Answer:

0.17

Explanation:

The computation of the expected return on investment is shown below:

= (Expected return of the outcome 1 ×  Probability of the outcome 1) + (Expected return of the outcome 1 ×  Probability of the outcome 1) + (Expected return of the outcome 1 ×  Probability of the outcome 1)

= (0.15× 0.50) + (0.25 × 0.30) + (0.10 × 0.20)  

= 0.075 + 0.075 + 0.02

= 0.17

5 0
2 years ago
Evidence by Blake, Elton, and Gruber indicates that, on average, actively managed bond funds ______. outperform passive fixed-in
Andrei [34K]

Answer:

The answer is: underperform passive fixed-income indexes by an amount equal to fund expenses

Explanation:

According to Blake, Elton, and Gruber (The Journal of Business, 1993), the only people who benefit from actively managed bond mutual funds are those that work for the mutual funds and not their clients.

They discovered that when the mutual funds increased their fees in 1%, the total performance decreases in 1%.

7 0
3 years ago
Real GDP refers to _____. rev: 04_09_2018 Multiple Choice GDP data that embodies changes in the price level but not changes in p
pochemuha

Answer: GDP data that has been adjusted for changes in the price level

Explanation:

Real GDP refers to the Nominal GDP adjusted for inflation. Nominal GDP calculates the value of final goods and services in the Economy by using the price levels of that year so if inflation has occurred, comparing it to previous years would be inaccurate.  

The Real GDP would use the price levels of a base year to calculate the GDP of the current year so that the effect of inflation may be negated and the real growth of the economy can be seen.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • You have graduated from college and, after working hard for ten years, have scraped enough money together to make a down payment
    7·1 answer
  • The percent change in nominal gross domestic product (GDP) minus the percent change in price level equals
    9·1 answer
  • A. how many tins of popcorn balls should i try to sell through each store?
    13·1 answer
  • Ann got a 30 year FRM with annual payments equal to $12,000 per year. After 2 years of payments Ann will refinance the balance i
    15·1 answer
  • Of the following, what actions would be most helpful as Andrew develops his own brand? Check all that apply. Emphasis his degree
    8·1 answer
  • During the month of July, Clanton Industries issued a check in the amount of $767 to a supplier on account. The check did not cl
    13·1 answer
  • Volleyball helps people reach their fitness goals by __________. A. using teamwork to win B. improving balance and agility C. im
    13·2 answers
  • William has a checking account balance of $783.47. He wrote a check to his credit card company for $442.65. What is Williams new
    13·1 answer
  • 2. The average national utility price is $270. 48. Over a 6-month period, what is the average utility price in Dallas? How does
    9·1 answer
  • Which line represents the flow of final goods and services?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!