Harold bought 5 apples for $ 1.30. What is the unit price?
1 answer:
What is unit price?- unit price is the cost of one item(which in this case is an apple)
5 apples- $1.30
1 apple- 1.30 / 5
= $0.26
You might be interested in
Answer: C
Step-by-step explanation: not enough information
Answer:
Step-by-step explanation:
the answer is 74

First, solve

Substitute that into equation

Substitute y = 125 into

There were 235 adult tickets and 125 junior tickets.
Hope this helps. - M
My answers C. I dunno if it's correct tho
7/8 - 3/8 = 4/8 ( When Simplified it is 1/2)
Or
18/20 - 8/20 = 10/20 ( Also when Simplified it is 1/2)