1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kow [346]
3 years ago
13

Harold bought 5 apples for $ 1.30. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Firdavs [7]3 years ago
7 0
What is unit price?- unit price is the cost of one item(which in this case is an apple)

5 apples- $1.30
1 apple- 1.30 / 5
           = $0.26
You might be interested in
How do you simplify -(5x+1)
Roman55 [17]
-1(5x+1)
-5x-1
the (-) in front is just a short way to put (-1)
6 0
3 years ago
I need help...cause i’m confused
Arisa [49]

the answer is d thats what im choosing because i recall doing a similar problem to this

6 0
3 years ago
Jordan invests £16200 into his bank account
atroni [7]

Answer:

18225

Use the formula: .

A = final amount

P = initial amount invested

r = annual interest rate

t = time (in years)

Insert all values in appropriate places.

Simplify.

A=16200(1+(0.025)(6))

6 0
3 years ago
How many solutions does the equation x^2-9x=-8 have?
Elza [17]
X^2-9x=-8
x^2-9x+8=-8+8
x^2-9x+8=0
(x-8)(x-1)=0

x-8=0
x-8+8=0+8
x=8

x-1=0
x-1+1=0+1
x=1

There are 2 solutions, which are 1 and 8 
8 0
3 years ago
Hi does anyone know the answer?
Artemon [7]

Answer:

The correct equation is actually: y=10x+10.

Jaiden calculated the slope of the line incorrectly, as the y-axis increases by 10, not 2. The correct slope of the line is 20/2, which is equal to 10.

Hope this helps!

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Mary having her living room and bedroom painted. Interior Designs USA charges $60.00 to evaluate the space plus $35.00 per hour
    9·1 answer
  • -11.3 is rational or irrational ? explain? 0.083 and 2.1371938 to please if its not much to ask?
    8·1 answer
  • HELP PLEASE! I don't understand and have been stuck on this problem for a whole hour. Please explain. Also, none of the answers
    15·2 answers
  • Paige takes riding lessons 5 days per week for 2 1/4 hours each day. Maggie takes guitar lessons twice a week for 2 1/4 hours ea
    5·2 answers
  • 10. simplify the rational expression by rationalizing the denominator.( 1 point ) 4√150/√189x
    9·1 answer
  • Does the sum of the areas of the smaller Squares equal the area of the large squares
    9·1 answer
  • A box contains 24 cookies. Eighteen cookies are chocolate chip
    5·1 answer
  • 11) А=<br> 9 cm<br> 4 cm<br> What is the area
    15·1 answer
  • Given m || n, find the value of x and y.
    15·1 answer
  • Answer please i need help with this
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!