1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeyben [28]
3 years ago
15

James bought 5 baseball cards at a garage sale for $0.65

Mathematics
1 answer:
forsale [732]3 years ago
6 0

Answer:

c 11.25 I think is correct

You might be interested in
4= 6/a + 5 solve for x
Scorpion4ik [409]

Answer:

a=-6

Step-by-step explanation:

4= 6/a + 5

Subtract 5 from each side

4-5= 6/a + 5 -5

-1 = 6/a

Multiply by a on each side

-1*a = 6/a *a

-a =6

Multiply by -1

a= -6

6 0
3 years ago
Evaluate. Round to the nearest tenth
Dima020 [189]
Apply log rules

log_b(1) = 0

So

log_{12}(1)=0
6 0
3 years ago
The measures of the angles of a triangle are shown in the figure below. Solve for x.
Daniel [21]
Answer: x = 11 degrees

Step by step explanation:
Triangle rule states that all angles of a trundle must equal to 180 degrees. So we have two known angles, therefore we can subtract them from the 180 degree total.
180-109-43
=28
Now to solve for x we have the equation
4x-16=28
We add 16 to both sides to isolate x
4x=44
Now we divide each side by 4 to get rid of the coefficient
x=11
6 0
3 years ago
PLEASE HELP!! I WILL GIVE BRAINLIEST!!!
Cerrena [4.2K]

Answer:

Step-by-step explanation:

I HAVE NO IDEA THIS WAS A QUESTION FRO ME AND I GOT IT WRONG

PLEASE GIVE ME BRAINLIEST

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ashley bought 2 1/7 lb of tomatoes, 3 2/3 lb of lettuce, and 3 1/3 lb of spinach to make a salad. How many pounds of vegetables
blsea [12.9K]
9 1/7 lb

You can convert the mixed numbers to solve it easier! :)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • You have 100$ in savings account and plan to deposit 20$ each month. Write and graph a linear equation that represents the balan
    11·1 answer
  • PLEASE ANSWER PICTURE SHOWN
    6·1 answer
  • HELPPPPPP!! PLEASE HELP!!
    14·1 answer
  • For every 2 minutes that Mandy plays on the computer she plays outside for 5 minutes what is the ratio of minutes Mandy plays on
    10·1 answer
  • Which type of structure is used to determine which of two sets of instructions to execute?
    7·1 answer
  • 2x-8=x+4. What would x be
    6·2 answers
  • Evaulate<br> -7(5+3)-|-6|
    7·2 answers
  • A 7-meter roll of red ribbon costs $2.52. What is the unit price
    13·2 answers
  • Simplify the expression <br> 5s+2s
    6·2 answers
  • Help meeeeeeeeeeeeeeee
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!