1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Otrada [13]
3 years ago
9

Find the percent of increase. Original Price: $200 Retail Price: $250

Mathematics
1 answer:
Alexxandr [17]3 years ago
6 0

Answer:

The percent of increase is 25%

Step-by-step explanation:

Percentage increase = increase in price/original price × 100 = ($250 - $200)/$200 × 100 = $50/$200 × 100 = 25%

You might be interested in
What is the equation of a line that passes through the points (4,-7) and (2,-1)?
Lena [83]

Answer:

y=-3x+5

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Can some one help me with this question its hard :( down below ill give brainliest
Jet001 [13]

Answer: A. Suzy made an error going from Step 1 to Step 2.

Step-by-step explanation: Following the order of operations (PEMDAS), we know that exponents are dealt with before multiplication. Suzy used the distributive property of multiplication going from step 1 to step 2, rather than working with the exponent.

6 0
3 years ago
Enter the range of values for x using the picture shown
yarga [219]

We are asked to find a range for x. Let's start by finding the maximum value. We know, by definition, that a side opposite a larger angle has a longer length. For example, if you think about a right triangle, the hypotenuse (the longest side) is always opposite of the right angle (the largest angle). We are given two side lengths: 23 is opposite of 42 degrees, and 21 is opposite of 3x + 15. Because 42 is opposite the longer side, 42 degrees is a larger angle than 3x + 15. We can set up the inequality and solve for x:

\begin{gathered} 3x+15

Now, let's look at the minimum value. We know that the angle definitely has to be larger than 0. So, we can set up that inequality and solve for x:

\begin{gathered} 3x+15>0 \\ 3x>-15 \\ x>-5 \end{gathered}

Now, we have our final range: -5 < x < 9

8 0
1 year ago
A 12 pack of cola costs $5.46. How much does one can of cola cost? In other words, find the unit rate of one can of cola.
Travka [436]

Answer:

.45

Step-by-step explanation:

5.46 is a 12 pack

5.46/12 = .455

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
6 mg of 20 mg is what​
Effectus [21]

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • In ΔABC, the measure of ∠C=90°, BC = 24 feet, and CA = 86 feet. Find the measure of ∠A to the nearest tenth of a degree.
    9·1 answer
  • Please help me fast. hope that help. ​
    7·2 answers
  • What is the remainder when f(x) = x3 + 3x2 + 6x + 9 is divided by x + 2? A. −7 B. 1 C. 17 D. 41
    11·1 answer
  • Can someone please help me on this?
    7·1 answer
  • Helpppp in 8 asap plzz
    7·1 answer
  • The diameter of a circle measures 30 m. what is the circumference of the circle?
    11·1 answer
  • Solve for x. 20x - 2 = 18x - 4
    12·2 answers
  • A box of chocolates costs $9. How much will 15 boxes of chocolate cost? A. $119 b. $120 c. $125 d. $135 e. $145
    6·1 answer
  • a worker in an assembly line takes 8 hours to produce 23 parts. At that rate, how many parts can she produce in 20 hours?
    12·1 answer
  • Suppose you have a well-shuffled faced-down pile of poker cards: the Ace of Hearts, 2 of Hearts, 3 of Hearts, and 4 of Hearts. Y
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!