1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gizmo_the_mogwai [7]
3 years ago
8

Is the decimal equivalent of 13/4 is a repeating decimal

Mathematics
1 answer:
attashe74 [19]3 years ago
6 0

Answer: No, it is...

0.307692

Hope I was able to help!

You might be interested in
Who could help me with this please:)))))))
8_murik_8 [283]
Q57) if 1/4 of a packet cover 1/5 then using a packet is using 4* 1/4 of it. This means that 4*1/5 of the garden would be covered which = 4/5.

q58) the total is 24 and 9 of them are boys. Therefore it follows that 9/24 of them are boys and so thats the probability of choosing a boy at random.
3 0
4 years ago
Solve the inequality. -z+20>z+20
Scilla [17]
-z+20 > z+20\ \ \ \ \ \ |subtract\ 20\ from\ both\ sides\\\\-z > z\ \ \ \ \ |add\ z\ to\ both\ sides\\\\0 > 2z\\\\2z < 0\ \ \ \ \ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ 2\\\\z < 0\\\\z\in(-\infty;\ 0)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The simplest rationalizing factor of <br> 2√50?<br> PLEASE DO ANSWER THIS QUESTION CORRECTLY
Sati [7]

Answer:

2/5√2

Step-by-step explanation:

2/√ 25 * 2

further:

ans (1/5)(√2)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
josue bought 7 pounds of pretzels at a local wholesaler for $16.80. his friend ricardo bought 5 pounds of pretzels at the superm
Anuta_ua [19.1K]
(josue) 16.8/7 = $2.4 per lb
(ricardo) 12.75/5 = $2.55 per lb

ricardo is incorrect because if you solve for the price per pound ( price/amount ), josue paid $2.40 for each pound of pretzels while ricardo paid $2.55 per pound. ricardo ended up paying more.
3 0
3 years ago
Help, will mark brainliest, and show work
Shkiper50 [21]

Answer:

x=10

Step-by-step explanation:

Set up a proportion with corresponding sides. The two sides marked with a small line in them represent that those sides are equal. Therefore, the side marked 30 is broken into two lines of equal length (each 15).

Thus, we can set up the following proportion:

\frac{x}{20}=\frac{15}{30},\\\\30x=300,\\\\x=\boxed{10}

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the distributive property to simplify -4(6-3y)
    9·1 answer
  • "What are the three collinear points?<br> "
    11·2 answers
  • For the given pair of events A and B, complete parts (a) and (b) below.
    6·1 answer
  • Matrix question help needed
    8·1 answer
  • What is the missing statement in step 10 of the proof?
    15·1 answer
  • Calculate the expected gain or loss for Stock ABC. Lose $25 Gain $5 Gain $45 Stock ABC 40% | 15% | 45% Stock JKL| 15% | 65% | 20
    12·1 answer
  • A box contains 6 yellow, 3 red, 5 green, and 7 blue colored pencils. A colored pencil is chosen at random, replaced, then anothe
    10·1 answer
  • What is the least common Denominator for 29/40
    5·1 answer
  • Pls help due tomorrow if correct ill give brailiest
    8·1 answer
  • Plz help me with this one
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!