1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
daser333 [38]
3 years ago
11

The parallel sides measured 18 inches and 35 inches

Mathematics
1 answer:
Minchanka [31]3 years ago
4 0
That's not a question ,that's a statement.
You might be interested in
In the figure below, XZ =DF and _X = D.
yuradex [85]

Answer:

Option (4)

Step-by-step explanation:

Given : XZ ≅ DF and ∠X ≅ ∠D

To prove : ΔXYZ ≅ ΔDEF

Statements                               Reasons

1). XZ ≅ DF                                 1). Given

2). ∠X ≅ ∠ D                              2). Given

3). XY ≅ DE                                3). Required information

4). ΔXYZ ≅ ΔDEF                      4). By SAS property of congruence

Therefore, Option (4) will be the answer.

4 0
2 years ago
3/4 + (1/3 ÷ 1/6) - (-1/2) =
Aleonysh [2.5K]
The answer is 13/14
4 0
3 years ago
Help answer this if ya know!
blagie [28]
C) The +10 is because you already have 10 coins, that will not change. The 6x is because with each passing day, the number of coins increase by 6 (x represents days). The equation then turns into y=6x+10

Hope this helps comment for more questions :)
4 0
3 years ago
17/21 ÷ 3 4/7 what us the estimated answer and steps to divide and find the answer
r-ruslan [8.4K]
Convert 3 4/7 into an improper fraction: 25/7
17/21 divided by 25/7

Dividing by a fraction is the same as multiplying by it's reciprocal.
17/21*7/25

Simplify:
17/3*1/25

Multiply across:
17/75
7 0
2 years ago
Simplify the expression -15m + 9m
natima [27]

Answer:

-6M

Step-by-step explanation:

djdurjjrfjfrjrjrjrf

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Adventura needs to know animals weight in kilograms is 20 pounds is about 9 kilograms and a dog weighs 30 pounds use a ratio tab
    13·1 answer
  • HELPPP PLEASEEEEEEEEE
    15·1 answer
  • Which expression haves the same value as 59.2- 84.7
    9·1 answer
  • When labeling a graph which comes first the x or y axis
    14·2 answers
  • Please help I will mark brainly
    5·2 answers
  • -1(-2x + 4) = 6<br><br> Hellooooooooooo
    12·2 answers
  • Is six pen cost $2.10 what is the unit price of the pen?
    11·2 answers
  • Classify the following triangle . check all that apply​
    7·2 answers
  • Ashley and Keely shared some Hershey Kisses in the ratio of 5:2. If Keely had 12 Hershey Kisses, how many did Ashley have?​
    6·1 answer
  • I HATE MYMATHS HELP ME PLSSSS
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!