1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrej [43]
4 years ago
14

Barbara buys a box of pens for $4. For every additional box she buys, she gets a $1 discount. Which expression represents the to

tal cost of the pens, c, as a function of the number of boxes, b? c = f(b) = 4b – 1 c = f(b) = 4b + 1 c = f(b) = 3b + 4 c = f(b) = 4b + 3 c = f(b) = 4 + 3(b – 1)
Mathematics
1 answer:
Andreyy894 years ago
7 0
$4 x c - 1
I don't know reallly
You might be interested in
Find the nonpermissible replacement for a in
lisabon 2012 [21]

Answer:

a ≠ 2

Step-by-step explanation:

Given

\frac{a^2}{-3a+6}

The denominator of the rational function cannot be zero as this would make it undefined. Equating the denominator to zero and solving gives the value that a cannot be, that is

- 3a + 6 = 0 ( subtract 6 from both sides )

- 3a = - 6 ( divide both sides by - 3 )

a = 2 ← excluded value

8 0
3 years ago
A clipboard costs $2.23. It costs $0.58 more than a notebook. Sheila bought two clipboards and one notebook. She paid with a ten
Troyanec [42]
Hey! So, you know she bought two clipboards. You're going to want to add 2.23 and 2.23 together, which is 4.46. Sheila only bought one notebook, so you simply add 4.46 and 0.58 together, which is 5.05. But, wait! She paid with a 10 dollar bill. Now, we have to take 5.05 out of 10.00, which is 4.95. Now, our answer is going to be $4.95 in change. I hope I helped! :)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In 2014 Rose invested $16,000 in a savings account for her newborn son. The account pays 3.6% interest each year. Determine the
Flura [38]

Answer:

$30240.96

Step-by-step explanation:

see pic

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help? i’ll give brainliest and points !
madam [21]
(2,0) okeyyyyyyyyyy :)
5 0
3 years ago
The cost, c(x) for a taxi ride is given by c(x) = 3x + 2.00 where x is the number of minutes.
Helen [10]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Because its a cost vs minutes graph, and it starts at (0,2) and goes to (1,5)

8 0
4 years ago
Other questions:
  • Keenan has 21 CDs and 33 DVDs. What is the ratio of DVDs to CDs?
    5·2 answers
  • What is the value of x? 6x - 2x = 16
    11·2 answers
  • Please answer a a a a a a a a
    13·1 answer
  • Solve by using tables. Give each answer to at most two decimal places. –2x2 – 4 = –8x (1 point) 0.59, 3.41 –3.41, –0.59 1.17, 6.
    13·2 answers
  • Which problem is modeled on the number line?<br> 3+(-6)<br> -3+(6)<br> 3+6<br> -3+6
    9·1 answer
  • This is from my algebra, is x/2 equal to -2x
    9·1 answer
  • Gail can use her 12% employee discount once a week. Last Sunday, she bought a $45 sweater at 1/3 off and used her discount on th
    8·2 answers
  • G(x)=x2+4 make a table of values
    10·1 answer
  • Xavier buys a two-quart bottle of juice for $5.12. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
    8·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csf%203x%2B44%3D50" id="TexFormula1" title="\sf 3x+44=50" alt="\sf 3x+44=50" align="absmiddl
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!