1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitrij [34]
2 years ago
8

Xavier buys a two-quart bottle of juice for $5.12. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?

Mathematics
2 answers:
gavmur [86]2 years ago
7 0

Answer:

Q1. $2.56

Q2. 2 fluid ounces

Step-by-step explanation:

Q1. $5.12÷2=$2.56

Q2. 2 fluid ounces (inferred from qn)

zlopas [31]2 years ago
4 0

Answer:

2.56

Step-by-step explanation:

2 divided by 512

2 lol

You might be interested in
When functions are defined by more than one​ equation, they are called?
BARSIC [14]
When functions are defined by more then one equation, they are called piecewise defined functions
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Your class sells a box of oranges to raise $500 for a field trip.You earn $6.25 for each box of oranges sold.Write and solve an
emmainna [20.7K]
To do this, find the slope, y-intercept, and your goal. 

Your goal is 500. 
Your slope is 6.25 per orange. 
Your y-intercept is 0 (you don't start out with anything.)

So, the inequality is 500 \leq 6.25x.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HURRY!!!!
joja [24]

Answer:

3 inches

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sin167cos107-cos167sin107
insens350 [35]
Sin 167 = 0.22495

cos 107 = -0.29237

cos 167 = -0.97437

sin 107 = 0.95630

(sin 167)(cos 107) - (cos 167)(sin 107)

(0.22495)(-0.29237) - ( -0.97437)(0.95630)

= 0.86602

hope this helps :)



6 0
3 years ago
What is equivalent to 2/5
LuckyWell [14K]
There are many answers. I’ll give you three examples...

4/10
6/15
8/20

There is a pattern too, just a trick!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Bo buys a 3 pound bag of trail mix for a hike.He wants to make one-ounce bags for his friends with whom he is hiking.How many on
    6·1 answer
  • Please check my work
    5·1 answer
  • 7 minutes to half an hour
    5·2 answers
  • 2. What is the value of x in the drawings if we know the triangles are similar?
    11·1 answer
  • A rectangular prism has sides that are in the ratio of 3:5:9. If the volume of the prism is 8640 cm3, then the surface area of t
    8·1 answer
  • How do I solve the equation.×-8=4 can you help me with step by steps on this please
    8·2 answers
  • James had a business mowing lawns for $25 per lawn and raking leaves for $0.75 per pile. His goal is to earn exactly $37 each ti
    7·1 answer
  • Please help<br> Me anybody plz
    7·1 answer
  • You are a T.V. salesperson who gets an 8% commission. How much commission do you
    13·1 answer
  • Find the sum of 6a - 5b + c, -2a +4b -2c​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!