1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
podryga [215]
3 years ago
8

The system shown has _____ solution(s).

Mathematics
2 answers:
yulyashka [42]3 years ago
4 0
The answer is B because it has one solution
artcher [175]3 years ago
4 0
B one solution.......
You might be interested in
If you have two horse pastures, one is. 25 feet by 45 feet and the other is 40 feet by 60 feet, what is the perimeter of the two
svp [43]
One field is 25 + 45 + 25 + 45 = 140 feet
Second field is 40 + 60 + 40 + 60 = 200 feet.
Therefore, all together, the two fields are 340 feet in perimeter together
5 0
2 years ago
Using either the integral, limit comparison, comparison, or p-test, determine if the series converges or diverges. ∑n=3→∞ <img s
bija089 [108]

Answer:

See below. The series converges.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Solve and check: 5 - 6 = -3<br> k
xxTIMURxx [149]

5 - 6 =  - 3k \\  - 1 =  - 3k \\  \frac{1}{3}  = k
First, we combine the terms on the left side of the equation to simplify the equation. Then we divide both sides by -3. k then equals 1/3.
To check, we plug in our value for k into the original equation:
5 - 6 =  - 3k \\ 5 - 6 =  - 3( \frac{1}{3} ) \\  - 1 =  - 1
We found k to be 1/3, so for every instance of k, we plug in 1/3. To simplify, we combine the left side to get -1, and we combine the right side to get -1.
Since -1 = -1, our solution is correct.
3 0
3 years ago
Evaluate this fraction 7 2/3 x 10 1/2
Slav-nsk [51]
The answer is 34 1/2
6 0
3 years ago
Using f for the number of friends. Write an expression to represent how much Jack and Jenn will spend on breakfast if everyone g
antoniya [11.8K]

Answer:

$1.25f + $0.75f

Step-by-step explanation:

The cost of one bagel is $1.25 and cream cheese costs $0.75 per person. The total amount Jack and Jenn will spend on breakfast depends on the number of friends that eat breakfast.

to get the total amount spent on breakfast, multiply the cost of bagel by the number of friends and the cost of cream cheese by the number of friends. Add these numbers

The total amount spent on food = $1.25f + $0.75f

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The sum of 5 consecutive numbers is -5. What is the largest out of the numbers?
    7·1 answer
  • Fill in the blank to make the ratios equivalent.<br> 20: 160<br> 1:
    12·2 answers
  • (−6)∙(a+2b−3c−4d)−(−2)∙(−4a−3b+2c+d)
    10·2 answers
  • Item 5 What is −3 2/3⋅(−2 1/4) ? −8 1/4 −6 1/6 6 1/6 8 1/4
    15·1 answer
  • Lara's Inc. Is currently an unlevered firm with 450,000 shares of stock outstanding, with a market price of $15 a share. The com
    5·1 answer
  • Which expression is equivalent to 6x2– 19x – 55?<br>​
    9·2 answers
  • Can someone help me plz?
    6·1 answer
  • PLEASE HELP, I don't understand what to do, your help would be highly a welcomed
    5·1 answer
  • If one of the acute angles of a right angled triangle is 55 , calculate the remaining angle​
    13·1 answer
  • Find the area of parallelogram RSTU.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!