Answer:
3000
Step-by-step explanation:
I'm learning this right now too!
500×6in=3000
Answer:
Rs.16
Step-by-step explanation:
Divide the cost of Rs.96 by 12 then multiply by 2
cost of 1 pencil = Rs.96 ÷ 12 = Rs.8
cost of 2 pencils = 2 × Rs.8 = Rs.16
Answer:
The 1 liter bottle is better value
Step-by-step explanation:
Cost of 750 ml = £1.90
Cost of 1 liter = £2.50
1000 ml = 1 liter
Cost per 250 ml
750 ml / 3 = £1.90 / 3
250 ml = £0.6333333333333
Approximately,
£ 0.633
Cost per 250 ml
1 liter / 4 = £2.50 / 4
250 ml = £0.625
The 750 ml bottle is not a better value
The 1 liter bottle is better value
Answer:
lol you deleted my answer loser
Step-by-step explanation: