1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pepsi [2]
3 years ago
10

Cedric has been following a detailed review schedule in preparation for his test. He feels confident that he knows the material,

but is still a little nervous that he will forget what he has studied when he actually opens his test booklet. Which strategy will help Cedric keep track of his thoughts as he takes the test?
Business
1 answer:
rewona [7]3 years ago
5 0

Answer: Noting down of ideas

Explanation: Cedric could note down the ideas and points he remembers on the back of his test booklet. He should first read the question and  make short notes of every point he remembers regarding that question.

This strategy will help Cedric to answer the questions while doing the final writing in answer sheet. By doing this he can also improve his speed with accuracy while answering.

You might be interested in
Total fixed costs for Taylor Incorporated are​ $260,000. Total​ costs, including both fixed and​ variable, are​ $500,000 if​ 156
kobusy [5.1K]

Answer:

The variable cost per unit is $1.54

Explanation:

Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.

On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.

According to given data:

Total Cost = $500,000

Fixed Cost = $260,000

Variable cost = Total cost - fixed cost

Variable cost = $500,000  $260,000

Variable cost = $240,000

Number of units = 156,000

Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit

6 0
3 years ago
1) Write an SQL statement for the HAPPY INSURANCE database that adds the column ClientPhone to the table CLIENT.
Sindrei [870]

An SQL statement for the HAPPY INSURANCE database that adds the column ClientPhone to the table CLIENT is:

ALTER TABLE dbo.CLIENT

ADD ClientPhone

<h3>What is SQL?</h3>

This refers to the use of databases to perform computations such as UPDATE, ADD, ALTER TABLE, etc.

Hence, the use of Structured Query Language would help to add to a database and this would be done using the ALTER TABLES function as shown above.

Read more about SQL here:

brainly.com/question/25694408

#SPJ1

7 0
2 years ago
Sharon and Amy are roommates. They spend most of their time studying (of course), but they leave some time for their favorite ac
Ratling [72]

Answer:

Explanation:

:

Sharon and Amy are roommates. They spend most of their time studying (of course), but they leave some time for their favorite activities: making pizza and brewing root beer. Sharon takes 4 hours to brew a gallon of root beer and 2 hours to make a pizza. Amy takes 6 hours to brew a gallon of root beer and 4 hours to make a pizza.  

a. What is each roommate’s opportunity cost of making a pizza?

Each room mates opportunity cost of making pizza is the beer they would have made with the time spent on making pizza which is

Sharon = 2/4 gallon of beer or 0.5 gallon of beer

Amy = 4/6 gallon of beer or 0.67 gallon of beer

Who has the absolute advantage in making pizza?  

Sharon arguably has absolute advantage because she has comparative advantage in producing both items because she spends less time producing both however she spends half the time of Amy in producing Pizza in particular

Who has the comparative advantage in making pizza?  

Sharon because she spends half the time of Amy in producing Pizza  

b. If Sharon and Amy trade foods with each other, who will trade away pizza in exchange for root beer? Amy will trade pizza for root beer because she has a greater disadvantage in Pizza production in relation to root beer when compared to Sharon. She spends double the time of Sharon in making Pizza but less than double the time of Sharon in making root beer

c. The price of pizza can be expressed in terms of gallons of root beer.  

Sharon = 2 hours/4 hours gallon of beer or 0.5 gallon of beer per pizza

Amy = 4 hours/6 hours gallon of beer or 0.67 gallon of beer per pizza

What is the highest price at which pizza can be traded that would make both roommates better off?  

That price should be lower than Amy's cost but higher than Sharon's cost, so they can both make profits. = (0.5+0.67)/2 = 0.585 gallon of root beer

What is the lowest price? Explain.

The lowest price will be the opportunity cost of Sharon which is 0.5 gallon of root beer because if the price is lower it becomes a loss to Sharon

3 0
3 years ago
Following are transactions for Valdez Services, a company owned by Brina Valdez. A. Brina Valdez invested $20,000 cash in the co
Sphinxa [80]

Answer:

Transactions that create revenue :

Transaction B

Transaction C

Transaction D

Journal Entries :

<u><em>Transaction B</em></u>

Cash $900 (debit)

Sales Revenue $900 (credit)

<u><em>Transaction C</em></u>

Cash $10,000 (debit)

Unearned Revenue $10,000 (credit)

<u><em>Transaction D</em></u>

Cash  $3,500 (debit)

Accounts Receivable  $3,500 (credit)

Explanation:

Transactions that create revenue

Hint ; Revenue is the increases in income that results in increases in assets and decreases in liabilities

3 0
4 years ago
What kind of economy uses a free-enterprise system?
alekssr [168]

Answer:

The U.S. economy is a free enterprise system.

Explanation:

That means that individuals — and not the government — own most of our country's resources.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Frazier Manufacturing Company collected the following production data for the past month: Units Produced Total Cost 1,600 $44,00
    5·1 answer
  • Structuring a Keep-or-Drop Product Line Problem with Complementary Effects Shown below is a segmented income statement for Hicko
    14·1 answer
  • What are the challenges planner and mangers do not face in decision making?<br>​
    8·1 answer
  • Three salesmen worked for Sentient Jet, a small luxury airline charter service. They signed a noncompete agreement, promising no
    15·2 answers
  • Which of the following statements concerning income tax rate structures is false?
    8·1 answer
  • HELP QUICK! Scanners, copiers, webcams, flash drives, and printers are examples of
    14·2 answers
  • Using the weighted-average method, the equivalent units for materials are: 33,000. 41,000. 36,000. 44,000. 32,000.
    5·1 answer
  • 8. In the short run, there is a negative relationship between inflation and employment. A: True B. False​
    12·1 answer
  • Risser Woodworking Corporation produces fine cabinets. The company uses a job-order costing system in which its predetermined ov
    14·1 answer
  • Sumner sold equipment that it uses in its business for $32,000. Sumner bought the equipment a few years ago for $79,000 and has
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!