1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allochka39001 [22]
3 years ago
5

When solving the system of equations by graphing, what is the solution of 3x + 2y = 2 and 2x – y=6?

Mathematics
1 answer:
oksian1 [2.3K]3 years ago
5 0

Answer:

answer B: (2,-2)

Step-by-step explanation:

First, write the equations on top of each other:

3x+2y=2\\2x-y=6

Then, multiply the the second equation by 2 so that we can use elimination of the y-variable:

3x+2y=2\\2(2x-y)=2(6)\\\\3x+2y=2\\4x-2y=12

Next, use elimination to find the value of "x":

3x+2y=2\\+(4x-2y=12)\\\\7x+0=14\\7x=14\\\frac{7x}{7}=\frac{14}{7}\\x=2

So, your x-value is 2.

Now, substitute your x-value into one of your equations, let's take the second equation, 2x-y=6:

2x-y=6\\2(2)-y=6\\4-y=6\\4-4-y=6-4\\-y=2\\\frac{-y}{1}=\frac{2}{-1}\\y=-2

Your y-value is -2.

With all your information gathered, you find that the solution to this system of equation is (2,-2).

You might be interested in
A chef bought 0.56 kilograms of almonds and 0.4 kilograms of pecans. How many kilograms of nuts did the chef buy in all?
Ivahew [28]

Answer:

0.96 kg

Step-by-step explanation:

0.56+0.40=0.96

5 0
3 years ago
The material used to make a storage box costs $1.25 per square foot. The boxes have the same volume, so how much does a company
riadik2000 [5.3K]

Answer: A company saves $134.38 by choosing to make 50 of Box 2 instead of Box 1

Step-by-step explanation:

Hi, to answer this question we have to calculate the surface area of both boxes.

<em>Surface area (A) = 2wl + 2lh + 2hw, </em>

Where w is width, l is length , and h is height.

  • Box 1 = A = 2(6x20) + 2( 20x4) + 2 (4 x 6) =2 (120)+ 2 (80)+ 2(24) =448 in2
  • Box 2 = A = 2 (4x15)+ 2(15x8)+ 2(8x4) = 2(60)+2(120)+2(32)=424 in2

Since 1 inch = 0.0833333 foot

  • Box 1 = 448 in2 x 0,0833333 =37.34 ft2
  • Box 2= 424 in2 x 0,0833333 =35.19 ft2

Since the material used to make a storage box costs $1.25 per square foot.

  • Box 1 =37.34 ft2 x1.25 = $ 46.675
  • Box 2= 35.19 ft2 x 1.25 =$43.98

Since 50 of each are made:

  • Box 1 = $ 46.675 x50 =2,333.750
  • Box 2= $43.98 x50 =2,199.37

Subtracting both costs:

2,333.750(1) - 2,199.37(2) = $134.38

6 0
3 years ago
Edgar pay $67.86 for 7.8 pounds of fertilizer. What is the price per pound of fertilizer?
prohojiy [21]

Answer:

He pays $8.70

Step-by-step explanation:

You would do $67.86 divided by 7.8 lbs

                 

6 0
3 years ago
Use the x-intercept method to find all real solutions of the equation. -9x^3-72x^2+36=3x^3+x^2-3x+8
larisa86 [58]

-9x^3-72x^2+36=3x^3+x^2-3x+8                     Add 9x^3 to both sides.

-72x^2 + 36 = 3x^3 + 9x^3 + x^2 - 3x + 8       Add 72x^2 to both sides

36 = 12x^3 +   73x^2 - 3x + 8                           Subtract 36 from both sides.

0 = 12x^3 + 73x^2 - 3x - 28      

It does factor, but it is not very nice.

(x + 6.06)(x - 6.09)(x + 0.632)

If there is any kind of error please report it in a note below.

6 0
3 years ago
Which equation is equivalent to ry (3x +2y) = 4?
d1i1m1o1n [39]

Answer:

I pretty sure it's C or lllll

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Can you turn this sentence into an equation please? Three times twenty one more than a number is twelve. What is that number?
    15·2 answers
  • The quotient of -60 and a number x is 4
    14·1 answer
  • Please helpppp :))))​
    11·1 answer
  • Betty had 3/4 cups of sugar, but the recipe for a cake she was making called for 3 1/3 times this amount. How many cups of sugar
    7·2 answers
  • What's the expanded form 310409
    9·1 answer
  • A prism is a three..........shape with the same.........all the way through <br>Fill the gaps
    8·1 answer
  • Please Help! Solve for X
    5·2 answers
  • What is the volume of the circular cone below?
    10·1 answer
  • in baseball the home plate is shaped like the one shown it has three right angles and two other congruent angles A and B find me
    15·1 answer
  • QUICK PLEASE. A person invest $2000 at 4.5% simple interest for two years. make sure to show all your work.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!