1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
8090 [49]
3 years ago
11

Whenever you sign a lease for an apartment, you typically have to pay a security deposit before you even move in; this is in cas

e something happens while you care occupying the apartment and repairs have to be made. One apartment building has apartments that rent for $900 a month and a security deposit of $600. Write an equation to represent the situation described. F(x) = 600x + 900 F(x) = 600x - 900 F(x) = 900x - 600 F(x) = 900x + 600
Mathematics
1 answer:
likoan [24]3 years ago
7 0
The answer is F(x) = 900x + 600

Let x stands for the number of months

The apartment is rented for $900 a month, so every month it will be paid 900x (for example, for one month (x = 1), you will pay 900 · 1 = $900, for three months (x = 5), you will pay 900 · 5 = $4500, etc.)

A security deposit is paid only once and is not dependent on the number of months. So, its value is only 600. 

These two values must be summed up because both must be paid, nothing is to subtract. Therefore, the function f(x) for  apartments that rent for $900 a month and a security deposit of $600 is:
f(x) = 900x + 600
You might be interested in
-4(5k-7)-2k=-2(9k+5)
Mice21 [21]
If you distribute -4 through (5k-7), it equals -20k + 28. Then put on the other -2k on that side of the equals sign and you should have -22k + 28 = -2(9k+5) Then you need to distribute -2 through (9k+5) which equals -18k - 10. You then should have -22k+28=-18k-10. Add 22k to both sides to cancel it out, then you should have 28=4k-10. Add 10 to both sides to get the 4k by itself, which will be 38=4k, then divide both sides by 4 to get k by itself. 38/4 = 19/2. k = 19/2
5 0
3 years ago
Plz help question below
bearhunter [10]
Plan A costs a total of $95 since it says $95 for unlimited talk and text.

Plan B:
(.10 x 800) + (.05 x 1000)
The (.10 x 800) represents 10 cents per talk minute for 800 minutes.
The (.05 x 1000) represents 5 cents per text message for 1000 text messages.
Solve:
.10 x 800 = 80
.05 x 1000 = 50
80 + 50 = 130
This means Plan B will cost him $130 under these conditions.

Plan C:
20 + ((.05 x 800)+(.05 x 1000))
The 20 + represents a flat rate of $20 per month.
The (.05 x 800) represents 5 cents per call minute.
The (.05 x 1000) represents 5 cents per text.
Solve:
.05 x 800 = 40
.05 x 1000 = 50
20 + 40 + 50 = 110
This means Plan C will cost him $110 under these conditions.

Plan D:
45 + (.10(800 - 500))
The 45 + represents a flat monthly rate of $45.
The (800 - 500) represents how many minutes he has to pay for with the 500 free.
The .10 is the cost per extra minute.
Solve:
800 - 500 = 300
.10 x 300 = 30
45 + 30 = 75
This means Plan D will cost him $75 under these conditions.

In short:
Plan A- $95
Plan B- $130
Plan C- $110
Plan D- $75 
The least expensive among these is Plan D, which only costs $75 per month.
5 0
2 years ago
+<br> 0 1 2 3 4 5 6 7<br> A. h &gt; 5<br> D. 5&gt;h<br> B. h &gt; 5<br> E. 5 C. h &lt; 5<br> F. 5 h
SVEN [57.7K]

Answer:

it is b

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Which is the better buy a 3 pound ham for $5.70 or 5 pounds for $8.75
tekilochka [14]

Answer:

The larger ham is the better buy.

Step-by-step explanation:

In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.

5.70/3 = 1.90 per lb

8.75/5 = 1.75 per lb

Therefore the 5 pound of ham is a better buy.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
write an equation in slope intercept form for a line through the following: through (5,2). with a slope of -2
Veseljchak [2.6K]

Answer:

y = - 2x + 12

Step-by-step explanation:

The equation of a line in slope- intercept form is

y = mx + c ( m is the slope and c the y- intercept )

Here m = - 2, thus

y = - 2x + c ← is the partial equation

To find c substitute (5, 2) into the partial equation

2 = - 10 + c ⇒ c = 2 + 10 = 12

y = - 2x + 12 ← equation of line

4 0
3 years ago
Other questions:
  • David wants to fill his backyard swimming pool. His garden hose delivers 40 gallons in 5 minutes. How many gallons of water will
    8·1 answer
  • PLEASE HELPPP!!!
    5·2 answers
  • How would you measure the volume of a brick that contains holes
    7·1 answer
  • I need help on both please help
    11·1 answer
  • PLEASE!!! HELP!!!! PLEAE!!! WILL MARK AS BRAINLIEST!!!! PLEASE HELP!!!
    10·1 answer
  • Dasts<br> To solve 5(2x + 4) = 15, first divide each side by
    12·1 answer
  • Giving brainliest easy question please help me :)))
    14·1 answer
  • An auto store is having a sale on motor oil. The chart shows the price per quart as the number of quarts purchased increases.
    7·1 answer
  • Help me please!! <br><br> Find the value of x
    6·1 answer
  • Mr. Singer's choir is going to New York City for a choir competition. He wants them to look their best, so he buys new music fol
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!