1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ahrayia [7]
3 years ago
15

A chicken Tender side dish costs 5.99 and it is 3 oz what is the unit rate?

Mathematics
2 answers:
melomori [17]3 years ago
7 0
The unit rate is about $1.99 for an ounce.
Blababa [14]3 years ago
4 0
$5.99 divided by 3 for the cost of each ounce is $2 rounded.
You might be interested in
Antonia is keeping track of the number of pages she reads. She started the school year having already read 95 pages of her book,
Airida [17]

f(x) represents the total number of pages Antonia has read; x represents the number of days

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If Tom has $⁢803 left after spending 1/3 of his monthly salary for rent and 1/7 of his monthly salary for his utility bill, what
hjlf
He would have about $1,180 before paying for rent and the utilities.
4 0
3 years ago
PLZ HELP I REALLY NEED IT
Ber [7]

Answer:

18 Inches

Step-by-step explanation:

1 foot + 12 in + 6 in = 18 in

6 0
3 years ago
Help me out? tysvm!!!
Sophie [7]

Answer: 103

Step-by-step explanation:

8 x 6.5 = 52,

52 + 8 = 60 (pints in total)

there are 2 cups in 1 pint so 60 x 2 = 120

120 - 17 = 103

3 0
2 years ago
What is the product?<br><br> (3x-8)(2x²-7x-1)
hichkok12 [17]

Answer:

Product is   6x³ - 37x² + 53x + 8

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • the johnson family can fly from washington d.c to london for $0.18 per mile per person. the distance is 3,663 miles. how much wi
    5·2 answers
  • During halftime of a football ​game, a sling shot launches​ T-shirts at the crowd. A​ T-shirt is launched from a height of 5 fee
    13·1 answer
  • You are planning to take to a trip to Montreal, Canada during the month of April and you want to bring clothing that is appropri
    11·1 answer
  • Show each step of your work.<br><br> Solve -3x – 2 = 19.
    8·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLY IF YOU ANSWER CORRECTLY AND NO LINKS
    14·1 answer
  • Please help I’ll mark brain thingy
    8·2 answers
  • 8x=-11y+24 linear equation in standard form
    11·1 answer
  • Heyyy ima girl can I get a rate? plzz
    14·2 answers
  • Please help me out!! Show your work:()
    11·1 answer
  • Do a plane in the point always sometimes or never intersect? Explain.​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!