1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fudgin [204]
3 years ago
13

Someone please please help me??

Mathematics
1 answer:
Elena L [17]3 years ago
7 0
Use photomath it works better with functions rather than brainly
You might be interested in
What is the area of the base. explain, please :)
Ber [7]

Answer:

4,200

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Evaluate 7m+2n-8p/n m=4, n=2, and p=1.5
Firlakuza [10]

Steps to solve:

7m + 2n - 8p/n

~Substitute

7(4) + 2(2) - 8(1.5)/2

~Simplify

28 + 4 - 12/2

~Simplify

28 + 4 - 6

~Add

32

~Subtract

26

Best of Luck!

4 0
3 years ago
How many years will $400 yield an interest of $112 at 14% simple interest
german

Answer:

2 years

Step-by-step explanation:

$400 x 14% = $56

$56 x 2 = $112

3 0
3 years ago
How many solutions does the inequality x > 7 have? explain.
4vir4ik [10]

X can be anything bigger than 7, and numbers go on forever so infinite

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
6 less than half of r : translate into expression
Sladkaya [172]

Answer:

r/2 -6

Step-by-step explanation:

less than means it comes after

half of r

r/2

6 less than means subtract

r/2 -6

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Given the functions m(x) = 4x − 11 and n(x) = x − 10, solve m[n(x)] and select the correct answer below. (2 points)
    9·1 answer
  • Use the echelon method to solve the following system of two equations in two unknowns. Check your answer. x+y=17 amd 9x-y=73
    15·1 answer
  • Property in equation. Find the value of n. 5+4= n+4
    9·1 answer
  • Miguel builds a model airplane with the scale 1 in. = 6 ft.
    6·1 answer
  • PLS HELP!! THIS IS A VERY HARD QUESTION!! I NEED IT TO BE DONE!!!! ILL GIVE BRAINLIEST!!!! PLEASE!!!!
    13·2 answers
  • Ayudemen porfavor . Determine 4 ala potencia x + 4 ala potencia -x, si se sabe que 2ala potencia x + 2 ala potencia -x =3
    13·1 answer
  • Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99
    12·1 answer
  • PLEASE ANSWERR ILL OFFER BRAINILIEST
    7·1 answer
  • May someone please help me, this is a division solving problem, but i need the calculation! not just “9.36 divided by 3”. please
    8·1 answer
  • Which table represents a proportional relationship?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!