1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
STALIN [3.7K]
3 years ago
10

A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?

Mathematics
1 answer:
bekas [8.4K]3 years ago
7 0
$.40

$3.18 / 8 ounces = $.3975 = $.40 per ounce
You might be interested in
A local school has was evaluated the the Education Department and received the
Angelina_Jolie [31]

Answer: 79

Step-by-step explanation:

Given the following :

Graduation Rates:

Grade:82

Weight: 50%

Passing Rates:

Grade: 75

Weight: 30%

Enrollment Numbers:

Grade: 60

Weight: 10%

Career readiness:

Grade: 95

Weight: 10%

Overall score : Σ(grade × weight)

(82 × 50%) + (75 × 30%) + (60 × 10%) + (95 × 10%)

= (41 + 22.5 + 6 + 9.5)

= 79

Hence, overall score is 79

5 0
3 years ago
Jasmine borrowed $15,000 for 8 years and she paid $6,600 in interest. What was the interest rate for Jasmine's loan?
weeeeeb [17]

Answer:

5.5%

Step-by-step explanation:

To find the interest rate, use the equation:  I = prt

I = Interest = $6,600

p = principal = $15,000

r = rate = unknown

t = time = 8 years


Now plug the numbers into the equation.

6,600 = 15,000 * r * 8

6,600 = 120,000 * r


Now isolate the variable by dividing both sides of the equation by 120,000.

0.055 = r


Now change the rate to a percent by moving the decimal point 2 digits to the right.

5.5% = r   OR   r = 5.5%

4 0
3 years ago
How do I solve for the quadratic function?
Basile [38]
Aw you put the numbers in so a b c then you solve
3 0
3 years ago
1) Madison went shopping and spent $125 she paid $45 in Texas what was the sale tax rate (percent)
Gnesinka [82]

Answer:

170

Step-by-step explanation:

<em>How the sales tax de-calculator works </em>

<em>Step 1: take the total price and divide it by one plus the tax rate. </em>

<em>Step 2: multiply the result from step one by the tax rate to get the dollars of tax. </em>

<em>Step 3: subtract the dollars of tax from step 2 from the total price. </em>

<em>Pre-Tax Price = TP – [(TP / (1 + r) x r] </em>

<em>TP = Total Price.</em>

3 0
3 years ago
The center of a circle and a point on the circle are given. Write the equation of the circle in standard form.
pogonyaev

Answer:

A.Because ,center is (3,2)and point is (-2-3) .

and answer is (x-3)2+(y+2)2=52.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Eight thousandths of thirty five million
    15·1 answer
  • Will give brainliest! What is the area of the figure below?
    11·1 answer
  • I just need 6, 7, 8, 9, and 10. Please help me if you know how to do this..
    12·1 answer
  • PLS MY GRADE IS LOW!! IVE BEEN ASKING SINCE YESTERDAY!! LITTERALLY!!! EXTREAMLY EASY I AM JUST AFRAID TO GET THIS WRONG SO IF YO
    10·1 answer
  • Can you give me a example on how to do this that would be really helpfull
    12·1 answer
  • Use the following table to determine P(X&gt;4).
    13·1 answer
  • Question 7 Mai wants to construct a regular hexagon inscribed in the
    5·1 answer
  • 5. Leyla will roll a number cube 1-4 and flip a coin. The coin can land on heads or tails. If Leyla rolls the number cube once a
    15·1 answer
  • The product of six and the sum of a number x and nine equals two times x subtracted from four.
    10·1 answer
  • On school days, Kiran walks to school. Here are the lengths of time, in minutes, for Kiran’s walks on 5 school days.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!