1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
STALIN [3.7K]
2 years ago
10

A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?

Mathematics
1 answer:
bekas [8.4K]2 years ago
7 0
$.40

$3.18 / 8 ounces = $.3975 = $.40 per ounce
You might be interested in
What is the sign of -9. (0/-3)
katovenus [111]

Answer:

- is the answers for the question

Step-by-step explanation:

please mark me as brainlest

4 0
3 years ago
If triangle RST equals triangle XYZ which statement must be true
alexandr402 [8]
Can you please attach a photo or put up answer choices? It would help a lot. Thanks.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A recipe for lemonade calls for 1 cup of sugar and 6 cups of water. How much sugar is used per cup of water?
grandymaker [24]
The answer is 1/6, or .16666...
3 0
2 years ago
Im gonna cry please help
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

Rule 3

Step-by-step explanation:

The values correspond to the equation y=3^x

3 0
3 years ago
a geographer combined three squares at their vertices to create the figure shown in the right. based on the diagram, which state
Mumz [18]

Answer:

  B.  Area C is the sum of the areas of A and B

Step-by-step explanation:

This is an illustration of the Pythagorean theorem. The number of squares in C (25) is the total of the numbers of squares in A (16) and B (9).

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Let x = the number of nonzero digits in a randomly selected 4-digit pin that has no restriction on the digits. what are the poss
    11·1 answer
  • Convert -3pi/10 to degrees
    6·1 answer
  • During an exit survey after a play, 75 of the first 120 people said they did not like the play.
    6·1 answer
  • What is the square route of sixteen
    6·2 answers
  • 3. Kirk bought a bag of candy and took 10
    9·1 answer
  • What is the answer to this
    5·1 answer
  • Please help with the image below
    8·2 answers
  • The perimeter of an equilateral triangle is 117mm. <br> State the length of one of its sides.
    11·1 answer
  • What is the value of the expression below when z=10 3z-3
    15·2 answers
  • Which of these is a unit rate?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!