1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PolarNik [594]
2 years ago
12

Two balls are pulled one after another, without replacement, from the box containing three black, five yellow, and seven red bal

ls. What is the probability that the 1st ball is yellow, if the 2nd ball is black
Mathematics
1 answer:
kolezko [41]2 years ago
6 0

Answer:

1/14

Step-by-step explanation:

5/15 × 3/14 = 1/14

Or 0.0714 (3sf)

You might be interested in
If anyone can help that would be great ​
rodikova [14]

Answer:

I'm not sure for my answer but is B

I'm gonna put the steps

Step-by-step explanation:

x2−4x−12as(x+p)(x+q)

=−12apqs−12apsx−12aqsx−12asx2+x2−4x

4 0
2 years ago
Are -4 ( x - 6) and -4 • x - 4 • 6 equivalent
tekilochka [14]

Answer:

 no

Step-by-step explanation:

Lets solve the first half.

-4 ( x - 6) = -4x + 24

Second one:

-4 times x - 4 times  6 = -4x -24

Now compare.....Not the same right??

So your answer is:  no

Hope this helps :)

7 0
3 years ago
1.
belka [17]
B)subtraction hopes this help:)
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jeremy spent $26.50 for 5.5lb. What would be the price of 1 pound of dog food
NikAS [45]

Answer:

$4.81

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Toni participates in a 10-mile charity walk. For each mile she walks, a sponsor will donate $9 to the charity. The graph
TEA [102]

Answer:9 times 10 equal 90 $

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the difference of 5.9-2.2
    15·1 answer
  • Hannah just bought a new camera. In January she took 14 pictures. The number of pictures she took doubled each month for three m
    6·1 answer
  • Alexis is making a cake and needs 4/5 cups of brown sugar for every 3/4 pounds of flour. How much brown sugar will be needed for
    11·1 answer
  • Who could help I will give a brainliest
    14·1 answer
  • yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest
    15·2 answers
  • 99 POINTS! PLZ HELP!!
    8·2 answers
  • Help me with this question
    11·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST! Calculate the length of AB
    15·2 answers
  • Write without the absolute value sign |x-3| if x>4
    8·2 answers
  • Look at the picture pls don't answer in pictures
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!