1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
murzikaleks [220]
3 years ago
7

the davis family pays $200,000 for a new house they make a down payment that is 1/10 of the price of the house how much is the d

own payment
Mathematics
2 answers:
Aleksandr-060686 [28]3 years ago
8 0
It is twenty thousand dollars
Alekssandra [29.7K]3 years ago
6 0

Answer:

$20,000.

Step-by-step explanation:

We have been given that The Davis Family pays $200,000 for a new house they make a down payment that is 1/10 of the price of the house.

To find the amount of down payment, we need to find 1/10 of $200,000.

\text{Amount of down payment}=\$200,000\times \frac{1}{10}

\text{Amount of down payment}=\$20,000

Therefore, the Davis family made a down payment of $20,000.

You might be interested in
I need help pls I only have 3 mins!!
KatRina [158]

Answer:

First one is 6 16/21

Second one is 3 14/15

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
X:2 (105-275:11):4=28
balandron [24]
X:2+(105-275:11):4=28
X:2+(105-25):4=28
X:2+80:4=28
X:2+20=28
X:2=28-20
X:2=8
X=8×2
X=16
4 0
3 years ago
If 6 1/4 of potatoes cost 40.75 how much would one pound cost
Darya [45]

Answer 6 dollars and 52 cents

Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)

40.75/6.25 = 6.52 per unit price

6 0
2 years ago
The Smith family is traveling to visit friends. The distance to the friend's house is 276.45 miles. It takes the family 5.82 hou
Dmitriy789 [7]

Answer:

The rate is 47.5 miles per hour   :D

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Which buying method involves ordering a set amount of inventory at regular times? A. Last in first out B. Fixed order C. Just in
bixtya [17]

Answer:

fixed order

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Billy rode his bike 2/5 mile in 1/12 hour. at this rate,how far would billy ride his bike in one hour?
    15·1 answer
  • Use the relationship between the angles in the figure to answer the question.
    15·2 answers
  • The midpoint of XZ is Y. Which of the following is true
    10·1 answer
  • ABC is translated 6 units up and 3 units left to create ∆A'B'C'.
    8·1 answer
  • a car travels 350 miles on 20 gallons of gasoline. How many gallons will be used to tavel 875 miles under the same conditions?
    7·1 answer
  • What does y=mx+ b represent
    5·2 answers
  • The coordinates of the vertices of △DEF are D(−4, 1) , E(3, −1) , and F(−1, −4) .
    14·1 answer
  • Please help i mark brainiliest​
    9·1 answer
  • Triangle Angle Sum and Exterior angle theorem Worksheet answers
    11·1 answer
  • One over eight divided by two times four​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!