1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tems11 [23]
3 years ago
6

Is 3/8bigger than 4/10

Mathematics
1 answer:
mojhsa [17]3 years ago
7 0
The way to work this out is to find a common denominator. so in this case 80 is a common denominator. So it would be 3/8 into 30/80 and then 4/10 into 32/80 therefore 4/10 is bigger
You might be interested in
The law f(t) = -t2 + 6t + 15 represents the number of kilometers of congestion, as a function of time, registered in a city. Wit
andrey2020 [161]
Time is -b/2a, which is 3.
f(3) = 24 = maximum congestion
3 0
3 years ago
A lady is 5 years younger to her husband and he is 5 times as old as his daughter. If the daughter was 5 years old 3 years back,
adoni [48]

Answer:

35

Step-by-step explanation:

5x (5+3)=40-5=35

3 0
3 years ago
What is the total number of digits required in numbering the pages of a book, which has 1,724 pages?
Firlakuza [10]

Answer:

5789 pages

Step-by-step explanation:

9+180+2700+2900=5789

6 0
3 years ago
What is the answer to -x-(-10x) work
Lera25 [3.4K]

Answer:

9x is the answer

Step-by-step explanation:

-x-(-10x)

-x+10x

9x

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
ddd [48]

Answer:

Answer:5.86÷12=0.5 in nearest penny

Step-by-step explanation:this number kind of problem u solve it using inversely proportional method one one quantity is decreasing which is the ounce

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I’ll put the brainliest pleaseee!!!! I NEED HELP!!!
    12·1 answer
  • Jake ran2 miles. Jesse ran 4 times as far. There are 5280 in a mile. How many feet did Jesse run?
    5·2 answers
  • 3x + 1 + 5x = 7 +15 + 7x
    14·2 answers
  • Is 99 divisible by 6
    13·2 answers
  • What is the common difference for the arithmetic sequence: 8.6, 6.2, 3.8, 1.4, −1, −3.4, …
    6·1 answer
  • Write an equation of the parabola in vertex form
    11·1 answer
  • I Really Truly Need Help ASAP have to have it turned in tonight. (What is the equation for the line?​)
    12·1 answer
  • I have to slove for g ​
    14·1 answer
  • The equation y = 0.8x can be used to calculate the cost (y) of x packs of bubble gum. What is the unit cost of bubble gum?​
    5·2 answers
  • A right triangle has one angle that measures 48°. What is the measure of the other acute angle?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!