10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)
So to figure this out we are looking for the amount of customers in the store each our, so we simply divide 120 by 6 and get 20 as our answer.
Answer:
3
Step-by-step explanation:
Answer:
(
x
,
y
)
=
(
26
5
,
−
6
5
)
Step-by-step explanation: